fbpx

Reklamverenler Bütçelerini TikTok’ta Kullanmak Konusunda Tereddüt Ediyorlar

Gönderen dijital iyidir
3 dk Okuma Süresi
  • Reklamverenler, bütçelerini TikTok girdabından çekmeyi düşünüyor. Ancak bazı reklam şirketleri ise tam da bu adımı atmaya hazırlanıyor.
  • ABD’de potansiyel olarak TikTok’u yasaklayabilecek bir yasa tasarısının yaklaşmakta olan tehdidi reklam şirketlerini çılgına çevirdi.
  • Reklam şirketleri böyle bir olayın tetikleyebileceği potansiyel jeopolitik etkileri acilen öngörmeye ve hafifletmeye çalışıyorlar.

Birkaç büyük TikTok reklamvereninin reklam harcamalarını denetleyen bir ajans yöneticisi, “Reklamverenler, 90 gün içinde reklamların tamamen kaldırılmasını istiyorlar. Kontrol ettiğimiz harcamalarda dokuz haneli toplamlardan bahsediyoruz. Hepsini nereye taşıyacağımızı bulmalıyız.” dedi. Ancak henüz kitlesel bir göç tahminlerin arasında bulunmuyor.

ABD Temsilciler Meclisi ve Enerji Komitesi tarafından bu hafta başında kabul edilen yasa tasarısı, TikTok’un Çinli sahibi ByteDance’e uygulamayı geri çekmesi için 165 gün süre tanıyacak, aksi takdirde yasaklanmayla karşı karşıya kalacaktı.

İsminin açıklanmaması karşılığında samimi bir şekilde konuşmayı kabul eden üst düzey bir medya ajansı yöneticisi, “TikTok’un geleceği açıkçası müşterilerimiz açısından sıcak bir konu ancak şimdilik onlara tavsiyemiz bekleyip görmeleridir.” dedi. Yönetici, bu rehberliğin anlamının, reklamverenlerin mevcut reklam harcamalarını sürdürmeleri, ancak ölçeklerini küçülterek ve hatta gelecek planları durdurarak dikkatli olmaları gerektiği anlamına geldiğini ifade etti.

Bunun nedeni, yeni programlara yatırım yapmanın para ve zamana mal olması. Yönetici, TikTok’un yakın gelecekte bir yasakla veya önemli düzenleyici değişikliklerle karşı karşıya kalması durumunda potansiyel olarak boşa gidebileceğini söyledi. Yönetici, “Müşterilerimizi bu tür işleri geri çevirmeleri konusunda uyardık. Şu anda yayında olan reklamlar için durum farklı.” diye ekledi.

Bu temkinli yaklaşım, tüm reklamverenler arasında bir norm gibi görünüyor. Finans şirketleri gibi tipik muhafazakâr şirketler bile aceleci filmler yapmaktan kaçınıyor. Acil durum planları elbette var ama şu anda bunları uygulamayı düşünmüyorlar. Yine de bazı reklamcılık yöneticileri, önümüzdeki aylarda bu acil durum planlarını devreye sokmaları gerekebileceği gerçeğine uyum sağlamış görünüyor. Çünkü tasarının eninde sonunda yasalaşacağına dair yaygın bir inanç var. Senato’da muhalefet var ama Beyaz Saray’dan da destek var. Bu destek potansiyel olarak Demokrat Senato liderliği üzerinde tasarıyı yürürlüğe koyma yönünde baskıya dönüşebilir. Elbette bu platform olmadan faaliyet göstermenin olası yansımalarının farkındalar ancak kaynaklarını başka yere yönlendirmeye hazırlar.

Kıdemli medya ajansı yöneticisi “TikTok tarihsel olarak bu konuşmaların bir parçasıydı ancak o zamana kadar geleceği hakkında kesin bir cevabımız olmazsa, gelecek yıl TikTok’a harcayacağımız paranın nerede olduğunu düşünmeye başlamak zorunda kalacağız, onun yerine gidebiliriz.” dedi. Bunun nedeni, pazarlamacıların değişen kurallar, formatlar ve hedef kitleler nedeniyle aynı kampanyayı bir platformdan diğerine kolayca aktaramaması. Sonuç olarak, bir yayıncıyla sorunlar ortaya çıkarsa fonların yeniden tahsis edilmesi kadar kolay olmayacaktır. Yine de bu dolarların en azından bir kısmı YouTube Reels ve Instagram Reels gibi TikTok hizmetlerine rakip olacak bir yol olabilir.

Derleyen: Ece Kerim

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz