fbpx

CrowdTangle Kullanımdan Kalkıyor

Gönderen dijital iyidir
2 dk Okuma Süresi
  • Meta, rekabet analiz ve içerik keşif platformu CrowdTangle’ı kapatacağını duyurdu.
  • Aşamalı olarak kapanacak platform 14 Ağustos 2024’e kadar mevcut kullanıcılara hizmet vermeyi sürdürecek.
  • Şirket, CrowdTangle’ın kapanmasının ardından Meta Content Library’e odaklanacaklarını açıkladı.

Meta, analiz ve optimizasyon aracı CrowdTangle’ın 14 Ağustos 2024 tarihinden itibaren kullanımdan kaldırılacağını duyurdu.

CrowdTangle; Facebook, X, Instagram, Reddit ve API bağlantıları kullanarak rekabet takibi, içerik keşfi, performans ve trend analizi gibi hizmetler sağlıyor. 2011 yılında faaliyete geçen araç yoğun olarak pazarlamacı ve yayıncılar tarafından kullanılıyor.

CrowdTangle 2021 yılında Meta uygulamalarında, bölücü siyasi içerikle ilgili yanıltıcı veriler yaymakla suçlanmıştı. Bundan bağımsız olarak aynı yıl içinde şirket ve platform, Facebook’da uygulama tarafından görüntülenen bir içerikle ilgili anlaşmazlığa düşmüş ve şirket CrowdTangle ekibini dağıtmıştı. Bu gelişmelerin ardından platformun kapanacağı tahmin edilse de veri akışı hız kesmeden devam etmişti.

Meta, yeni araştırma araçları geliştirmeyi hedeflediği için CrowdTangle’ı 14 Ağustos’a kadar aşamalı olarak kaldıracak. Son aşamada kullanıcı arayüzü, API, Google Chrome uzantısı ve veri arşivi özelliğine erişim engellenecek. Platform tamamen kapanana kadar mevcut kullanıcılar veri güncellemelerine erişebilecek. Ancak bu sürede platform bakım ayarında olacağı için yeni üyelik kabul edilmeyecek.

Meta’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, CrowdTangle’ın kullanımdan kaldırılması ile kaynakların Meta Content Library ve Content Library API’ye aktarılacağı ifade edildi. Meta Content Library platformunun faydalı ve yüksek kaliteli veriler sağladığı, gizlilik ve güvenlik standartları ile yeni yasal gereklilikleri karşılayacağı da belirtildi. Derleyen: Esame Ayşe Atalay

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz