fbpx

İçme Suyundan Mikroplastikleri Uzaklaştırmanın Yolu Bulundu

Gönderen dijital iyidir
2 dk Okuma Süresi
  • Yiyecek ve içecekler aracılığıyla mikroplastiklerin küçük parçaları önemli boyutta vücuda alınabiliyor. Bilim insanları, mikroplastikleri içme suyundan uzaklaştırmanın basit ve etkili bir yolunu buldu.
  • Araştırmacılar, kaynamış su içmenin daha yaygın bir uygulama haline gelebileceğini ve uygulanabilir uzun vadeli bir strateji olabileceğini öngörüyor.

Çin’deki Guangzhou Tıp Üniversitesi ve Jinan Üniversitesinden bir ekip, içme suyundan mikroplastikleri uzaklaştırmak amacıyla bir araştırma yürütüyor. Araştırmada, sıvı kaynatılmadan önce nanoplastikler ve mikroplastikler (NMP’ler) ekleniyor. Ardından çökeltileri filtreleyerek hem yumuşak su hem de sert musluk suyu (mineral bakımından daha zengin olan) üzerinde testler yapıyor. Yapılan testlerin ardından elde edilen bulgular ışığında araştırmacılar yayımladıkları makalede, “Bu basit kaynar su stratejisi, nanoplastikleri ve mikroplastikleri (NMP’ler) evlerdeki musluk suyundan ‘arındırabilir’ ve insanların su tüketimi yoluyla NMP alımını zararsız şekle indirecek kadar hafifletme potansiyeline sahiptir.” ifadelerine yer verdi.

Environmental Science Technology Letters 2024 ic gorsel
Kaynatma ve filtreleme işleminin etkinliğini belirlemek için ekstra mikroplastiklerin eklendiği görsel. Görsel: Environmental Science & Technology Letters, 2024

Kaynamış su içmek yaygın hale gelebilir

Geçmişte yürütülen araştırmalarda, her gün farklı miktarlarda tüketilen musluk suyunda polistiren, polietilen, polipropilen ve polietilen tereftalat parçaları ölçülmüştü. Yeni çalışmada araştırmacılar, stratejiyi nihai teste tabi tutmak için daha da fazla nanoplastik partikül ekledi ve bunların sayısı etkili bir şekilde azaltıldı. Araştırmacılar, “Görünüşe göre kaynamış su içmek, NMP’lere küresel maruziyeti azaltmak için uygulanabilir uzun vadeli bir stratejidir. Ancak kaynamış su içmek genellikle yerel bir gelenek olarak görülmekte ve sadece birkaç bölgede uygulanmaktadır.” dedi. Diğer yandan araştırma ekibi, plastikler dünyayı ele geçirmeye devam ettikçe kaynamış su içmenin daha yaygın bir uygulama haline gelebileceğini öngörüyor. Plastiğin vücuda verdiği zarar tam olarak bilinmese de bağırsak mikrobiyomundaki değişiklikler ve vücudun antibiyotik direnciyle ilişkilendirildi.

Araştırma ekibi, kaynamış suyun yapay maddeleri vücuttan nasıl uzak tutabileceğine ve  mikroplastiklerin endişe verici etkilerini engellemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret ediyor. Araştırmacılar, “Elde ettiğimiz sonuçlar, insanların NMP maruziyetini azaltmak için son derece uygulanabilir bir stratejiyi onayladı ve çok daha fazla sayıda örnekle daha ileri araştırmalar için temel oluşturdu.” dedi.

Araştırmanın detaylarına Environmental Science & Technology Letters dergisinden ulaşabilirsiniz.

Derleyen: Fatma Kübra Astam

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz