fbpx

Apex Legends Geliştiricileri E-spor Turnuvasında Yaşanan Hack Olayını Doğruladı

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Apex Legends, bilgisayar korsanlarının oyunun “rekabetçi bütünlüğünü” tehlikeye attığı endişesiyle Global Series şampiyonasının Kuzey Amerika finallerini erteledi.
  • Büyük takımlardan iki profesyonel oyuncu pazar günü canlı yayın yaparken, rekabetçi oyun sırasında avantaj sağlayan hileleri zorla uygulayan bir saldırı tarafından hedef alındı.
  • Bu saldırıların nedeni resmî olarak doğrulanmadı, bu da hack’in Apex Legend’ın hile karşıtı korumaları aracılığıyla gerçekleştirilmiş olabileceği spekülasyonlarına yol açtı.

Apex Legends, bilgisayar korsanlarının oyunun “rekabetçi bütünlüğünü” tehlikeye attığı endişesiyle Global Series şampiyonasının Kuzey Amerika finallerini erteledi. Büyük takımlardan iki profesyonel oyuncu pazar günü canlı yayın yaparken, rekabetçi oyun sırasında avantaj sağlayan hileleri zorla uygulayan bir saldırı tarafından hedef alındı.

Bu saldırıların nedeni resmî olarak doğrulanmadı, bu da hack’in Apex Legend’ın hile karşıtı korumaları aracılığıyla gerçekleştirilmiş olabileceği spekülasyonlarına yol açtı. X’te bir hile izleme hesabı tarafından paylaşılan bir gelişme, saldırganın kodlarını doğrudan oyuncuların bilgisayarlarında çalıştırmak için bir RCE veya uzaktan kod yürütme istismarı bulduğunu iddia ediyor.

Epic Online Services ve Easy Anti-Cheat’i temsil ettiklerini söyleyen hesaplardan atılan iki mesajda “…EAC’de istismar edilen bir RCE açığı olmadığından eminiz.” ifadeleri yer aldı.

apex aciklama 1

Salı gecesi geç saatlerde, olaydan iki günden fazla bir süre sonra, Respawn’ın X’teki hesabı etkinlik sırasında “birkaç” profesyonel hesabın hacklendiğini doğrulayan bir mesaj tweetledi ve “Ekiplerimiz Apex Legends oyuncu topluluğunu korumak ve herkes için güvenli bir deneyim yaratmak için katmanlı bir dizi güncellemenin ilkini uygulamaya koydu” dedi.

Oyuncuların bilgisayarlarının hacklenip hacklenemeyeceği ya da sistemlere veya hesaplara yönelik saldırılara karşı önlemler hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Apex Legends Esports hesabı da bir gönderide, “EA ve Respawn’daki ortaklarımızla aktif olarak çalışmaya devam ediyoruz ve Apex Legends turnuvalarının güvenliğini ve rekabetçi bütünlüğünü sağlamaya kararlıyız. Şu anda Split 1 Playofflarında herhangi bir değişiklik öngörmüyoruz. Challenger Circuit ve NA Bölgesel Finalleri hakkında yakında daha fazla bilgi paylaşacağız.” diye belirtti.

DarkZero’dan Noyan “Genburten” Ozkose’nin bir Twitch klibinde, ekranında aimbot yazılımı için bir kullanıcı arayüzü beliriyor ve aynı anda “Destroyer2009 & R4ndom tarafından Apex hacking global series” yazan bir mesaj sohbete tekrar tekrar spam göndermeye başlıyor. “Hackleniyorum,” diyen Genburten ellerini kaldırarak kontrolün artık kendisinde olmadığını gösterdi. Genburten diğer oyuncuları duvarların arkasından görebildiğini fark etti ve derhal maçı terk etti.

TSM’den Phillip “ImperialHal” Dosen de hedef alındı ve oyuncu hesabına bir aimbot uygulandığını fark ettikten sonra yöneticiler oyun lobisini kapattı. Genburten’in hacklenmesi sırasında adı geçen iki takma isimden biri olan “R4ndom” hakkında pek bir şey bilinmese de “Destroyer2009”, ImperialHal ve Mande gibi Apex Legends oyuncularını hedef alan önceki şüpheli faaliyetleriyle tanınıyor.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz