fbpx

Steam, Aile Paylaşımı Özelliklerinde Değişikliğe Gitti

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Steam bugün, aile paylaşım sistemini elden geçiren Steam Families’i piyasaya sürdü.
  • Yeni sistem, bir kütüphaneden kaç kişinin oyun oynayabileceği konusundaki sınırlamaları ortadan kaldırıyor, çocuklarınız için oyun satın almayı kolaylaştırıyor ve yeni ebeveyn kontrolleri ve paylaşım seçenekleri ekliyor.
  • Yeni Aile Yönetimi ayarlarını denemek için beta programında olmanız gerekiyor. Bunu da Steam ayarlarını ziyaret edip “Steam Aile Beta” seçeneğini seçerek yapabilirsiniz.

Steam bugün, aile paylaşım sistemini elden geçiren Steam Families’i piyasaya sürdü. Yeni sistem, bir kütüphaneden kaç kişinin oyun oynayabileceği konusundaki sınırlamaları ortadan kaldırıyor, çocuklarınız için oyun satın almayı kolaylaştırıyor ve yeni ebeveyn kontrolleri ve paylaşım seçenekleri ekliyor.

Önceden, kitaplığınızı paylaşmak ve çocuklarınızın oynayabileceği oyunları sınırlamak istiyorsanız iki farklı sistem (Aile Paylaşımı ve Aile Görünümü) kullanmanız gerekiyordu. Ayrıca eski yaklaşımda, aynı anda yalnızca bir kişi diğerinin kütüphanesindeki bir oyunu oynayabiliyordu. Şimdi -Steam’in örneğini kullanırsak- siz Portal 2 kopyanızı oynuyorsanız ve başka biri sizin kütüphanenizden Half-Life oynamak istiyorsa, sorun yaşamadan iki taraf da aynı anda oyunları oynayabilecek.

Steam Family setup
Aile Yönetimi altında Steam Aile Paylaşımı’nı kurun. Görsel: Valve

Yeni Aile Yönetimi ayarlarını denemek için beta programında olmanız gerekiyor. Bunu da Ayarlar > Arayüz > İstemci Beta Katılımı’nı ziyaret edip “Steam Aile Beta” seçeneğini seçerek yapabilirsiniz. Ardından, bir aile oluşturmak için Mağaza sayfasına gidin, hesabınıza tıklayın, ardından Hesap ayrıntıları > Aile Yönetimi > Aile Oluştur’a tıklayın.

Hesaplar, daha önce olduğu gibi bir kütüphaneyi diğer beş aile üyesiyle paylaşabilir, ancak yetkilendirebileceğiniz cihaz sayısına ilişkin herhangi bir sınırdan bahsedilmiyor. Çevrim dışı oyun da artık destekleniyor, oysa önceki paylaşım şemasında başkasının kütüphanesinden oyun oynamak için çevrim içi olmanız gerekiyordu.

Steam Family shared libraries
Paylaşılan bir kütüphane görünümü. Görsel: Valve

Ebeveynlerin işlerini yapması da artık daha kolay. Sadece çocukların belirli oyunlara erişimini yönetebildiğiniz, oyun sürelerini izleyebildiğiniz ve zamana dayalı kısıtlamalar koyabildiğiniz için değil artık çocuğunuza bir oyun satın almak için hediye kartı satın alma veya kredi kartınızı teslim etme zahmetine katlanmak zorunda kalmayacaksınız. Sadece oyun talebini onaylıyorsunuz ve hesabınızdan oyun ücreti tahsil ediliyor.

Yine de bir uyarı notu: Yeni sistem bölge kilitlidir, bu nedenle başka bir ülkedeki biriyle hesabınızı paylaşıyorsanız, buna devam edemeyebilirsiniz. Eğer biri ailenizden ayrılırsa, tam bir yıl boyunca başka bir aileye katılamaz veya başka bir aile kuramaz.

Steam, geliştiricilerin oyunlarını aile paylaşımı için onaylaması gerektiğini, ücretsiz oynanan oyunlar veya üçüncü taraf anahtarları, hesapları veya abonelikleri gerektiren oyunların ise paylaşılamayacağını söylüyor.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz