fbpx

Apple’ın Yapay Zeka Hedefleri Arasında Google Veya OpenAI Olabilir

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Apple, Gemini üretken yapay zeka teknolojisini iPhone’a getirmek için Google ile “aktif görüşmeler” yürütüyor ve OpenAI’ın ChatGPT’sini kullanmayı da düşünüyor.
  • CEO Tim Cook, Apple’ın yapay zeka özellikleri için “muazzam miktarda zaman ve çaba” harcadığını ve bunları “bu yılın sonlarına doğru” müşterilerine sunmayı planladığını doğruladı.
  • Sunulan bir raporda, Apple’ın ürünlerinde yerleşik olarak bulunan yapay zeka özelliklerinin nihayetinde birinci ve üçüncü taraf yapay zeka modellerinin bir karışımı tarafından desteklenebileceğini öne sürüyor.

Bloomberg’in haberine göre Apple, Gemini üretken yapay zeka teknolojisini iPhone’a getirmek için Google ile “aktif görüşmeler” yürütüyor ve OpenAI’ın ChatGPT’sini kullanmayı da düşünüyor.

CEO Tim Cook, Apple’ın yapay zeka özellikleri için “muazzam miktarda zaman ve çaba” harcadığını ve bunları “bu yılın sonlarına doğru” müşterilerine sunmayı planladığını zaten doğruladı. Bloomberg’in raporu, Apple’ın ürünlerinde yerleşik olarak bulunan yapay zeka özelliklerinin nihayetinde birinci ve üçüncü taraf yapay zeka modellerinin bir karışımı tarafından desteklenebileceğini öne sürüyor. Apple’ın modelleri bu yılın sonlarına doğru yayınlanacak olan iOS 18 ile cihaz üzerinde üretken yapay zekayı güçlendirebilirken, metin ve görüntü oluşturma gibi bulut tabanlı yapay zeka özellikleri Google gibi şirketlerle ortaklıklar yoluyla gelebilir.

Eğer bir Google anlaşması gerçekleşirse, Apple telefonlarında yapay zeka özellikleri sağlamak için arama devinden yararlanan ilk şirket olmayacak. Bu yılın başlarında Samsung, Galaxy S24 akıllı telefonlarına Google’ın AI teknolojisiyle desteklenen bir dizi Galaxy AI markalı özellik ekledi. Google’ın yapay zekası kendi Pixel 8 cihazlarında da belirgin bir şekilde görülüyor. Google’ın yapay zeka teknolojisinin Apple’ın cihazlarında potansiyel olarak markalaştırılması ya da uygulanmasına henüz karar verilmedi.

Apple’ın Google ile uzun süredir devam eden ve Google Arama’yı cihazlarında varsayılan hale getiren, yıllık 18 milyar dolar değerinde olduğuna inanılan bir anlaşması var. Ancak bu tür anlaşmalar, ABD Adalet Bakanlığı’nın Google’ı arama motorunun pazardaki konumunu haksız bir şekilde güçlendirmek için kullanmakla suçlamasıyla, düzenleyiciler arasında giderek daha tartışmalı hale geldi.

Apple ve Google arasındaki potansiyel bir yapay zeka anlaşması, Google’ın yapay zeka araçlarının erişimini Apple’ın şu anda piyasada bulunan 2 milyardan fazla iPhone’una genişletebilir. Ancak Bloomberg, bunun Apple’ın kendi üretken yapay zeka teknolojisinin rakiplerinin gerisinde kaldığına dair bir taviz olma riski taşıdığını belirtiyor. Apple çalışanlarının Apple GPT adlı şirket içi bir sohbet robotunu test ettikleri ve şirketin Ajax kod adlı kendi büyük dil modeline sahip olduğu bildiriliyor, ancak Apple’ın AI teknolojisinin rakipleri kadar gelişmiş olmadığı söyleniyor.

Apple’ın Google ile yapay zeka anlaşmasını imzalayıp imzalamayacağını duymak için bir süre beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Bloomberg, böyle bir anlaşmanın haziran ayındaki WWDC’den önce duyurulmasının pek olası olmadığını belirtti.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz