fbpx

Google’ın Yeni Yapay Zekasıyla Karşılıklı Oyun Oynayabileceksiniz

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Google DeepMind, oyun becerilerini öğrenmek için eğitilen bir yapay zeka ajanı olan SIMA’yı tanıttı. Ölçeklenebilir, Öğretilebilir, Çoklu Dünya Ajanı anlamına gelen SIMA şu anda sadece araştırma aşamasında.
  • Google DeepMind, video oyunu oynayan yapay zeka ajanını Valheim, No Man’s Sky ve Goat Simulator gibi oyunlar üzerinde eğitti.
  • Mevcut oyun yapay zekasının yerini alması amaçlanmasa da SIMA’yı partinize iyi uyum sağlayan başka bir oyuncu olarak düşünebilirsiniz.

Google DeepMind, oyun becerilerini öğrenmek için eğitilen bir yapay zeka ajanı olan SIMA’yı tanıttı. SIMA, aşırı güçlü bir yapay zeka yerine daha çok bir insan gibi oynuyor. Ölçeklenebilir, Öğretilebilir, Çoklu Dünya Ajanı anlamına gelen SIMA şu anda sadece araştırma aşamasında.

SIMA herhangi bir video oyununu, hatta oyunu bitirmek için doğrusal bir yolu olmayan oyunları ve açık dünya oyunlarını nasıl oynayacağını öğrenecek. Mevcut oyun yapay zekasının yerini alması amaçlanmasa da SIMA’yı partinize iyi uyum sağlayan başka bir oyuncu olarak düşünebilirsiniz. Doğal dil eğitimini 3D dünyaları anlama ve görüntü tanıma ile harmanlıyor.

Google DeepMind araştırmacısı ve SIMA eş lideri Tim Harley gazetecilere verdiği brifingde, “SIMA bir oyunu kazanmak için eğitilmedi; onu çalıştırmak ve kendisine söyleneni yapmak için eğitildi.” diye belirtiyor.

Google, SIMA’yı eğitmek ve test etmek için Hello Games, Embracer, Tuxedo Labs, Coffee Stain dahil olmak üzere sekiz oyun geliştiricisiyle birlikte çalıştı. Araştırmacılar SIMA’yı No Man’s Sky, Teardown, Valheim ve Goat Simulator 3 gibi oyunlara yerleştirerek yapay zeka ajanına oyunları oynamanın temellerini öğretti. Bir blog yazısında Google, SIMA’nın oyunları oynamak veya kaynak kodlarına erişmek için özel bir API’a ihtiyaç duymadığını söyledi.

Harley, ekibin SIMA’nın genel oyun becerilerini öğrenmesine yardımcı olmak için anlatıdan çok açık oyuna odaklanan oyunlar seçtiğini söyledi. Goat Simulator oynadıysanız ya da izlediyseniz, rastgele, spontane şeyler yapmanın oyunun amacı olduğunu bilirsiniz ve Harley, SIMA’nın öğrenmesini umdukları şeyin bu tür bir spontanlık olduğunu söyledi.

SIMA şu anda sola dönmek, merdivene tırmanmak ve harita kullanmak için menüyü açmak gibi yaklaşık 600 temel beceriye sahip. Harley, sonunda SIMA’ya bir oyun içinde daha karmaşık işlevleri yerine getirmesi için talimat verilebileceğini söyledi. “Kaynak bulma ve kamp kurma” gibi görevler hâlâ zor çünkü yapay zeka ajanları insanlar için eylemler gerçekleştiremiyor.

SIMA, Nvidia ve Convai’ninkiler gibi yapay zeka destekli bir NPC değil, oyunda sonucu etkileyen başka bir oyuncu olarak tasarlandı. SIMA projesinin eş lideri Frederic Besse, bunun gibi yapay zeka ajanlarının araştırma alanı dışında oyunlara ne tür kullanımlar getirebileceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Yapay zekalı NPC’ler gibi SIMA da eninde sonunda konuşmayı öğrenebilir, ancak henüz bundan çok uzak. SIMA hâlâ oyun oynamayı ve daha önce oynamadığı oyunlara adapte olmayı öğreniyor. Google, daha gelişmiş yapay zeka modelleriyle SIMA’nın sonunda daha karmaşık görevleri yerine getirebileceğini ve sizi zafere götürecek mükemmel bir yapay zeka oyun arkadaşı olabileceğini belirtiyor.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz