fbpx

Epic’in iOS Oyun Mağazası Planı App Store Eleştirileri Sonrası İptal Edildi

Gönderen Alp Eren Gümüş
4 dk Okuma Süresi
  • Epic CEO’su Tim Sweeney’in Apple’ın AB’de iOS’a alternatif uygulama mağazaları sunmasını eleştirmesinin ardından Apple, geliştirici hesabını sonlandırdı ve şirketi “doğrulanabilir şekilde güvenilmez” olarak nitelendirdi.
  • 2 Mart tarihli mektupta “Apple’ın Epic Games Sweden AB’nin Geliştirici Programı üyeliğini derhal geçerli olmak üzere feshettiğini bildirmek isteriz.” ifadesi yer alıyor.
  • Apple’ın “tamamen kendi takdirine bağlı olarak” Epic’le olan Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesini feshetme hakkına atıfta bulunuluyor.

Epic’in iOS’ta kendi üçüncü taraf uygulama mağazasını AB’de yayımlama planları, Apple’ın kullanmayı planladığı geliştirici hesabını sonlandırmasının ardından sıkıntıya girebilir. Bugün yayımlanan bir blog yazısında şirket, Apple’ın avukatları tarafından gönderilen ve Epic’i “doğrulanabilir şekilde güvenilmez” olarak nitelendiren ve Apple’ın Epic’in geliştirici anlaşması kapsamındaki sözleşme taahhütlerine uyacağına inanmadığını belirten bir mektubu paylaştı.

2 Mart tarihli mektupta “Apple’ın Epic Games Sweden AB’nin Geliştirici Programı üyeliğini derhal geçerli olmak üzere feshettiğini bildirmek isteriz.” ifadesi yer alıyor. Mektupta, Apple’ın “tamamen kendi takdirine bağlı olarak” şirketle olan Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesini feshetme hakkına atıfta bulunuluyor.

Apple’ın geliştirici hesabını feshetmesi Epic’in iOS’ta kendi uygulama mağazasını açma planlarını etkilese de Epic CEO’su Tim Sweeney bir brifingde Epic’in Fortnite’ı Avrupa Birliği’nde başka bir şirketin üçüncü taraf uygulama mağazası aracılığıyla iOS’a geri getirebileceğini öne sürdü.

Değişim, Apple’ın bu hafta yürürlüğe giren yeni Dijital Piyasalar Yasası düzenlemesinin bir sonucu olarak AB’de iOS’ta üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin verme planlarını açıklamasının ardından geldi. Epic, değişikliklerin bir sonucu olarak iOS’ta bir oyun mağazası açmayı ve 2020’de kaldırılmasının ardından Fortnite’ı platformda yeniden başlatmayı planladığını hızla duyurdu. Apple’ın Fortnite’ın kaldırılmasıyla birlikte uyguladığı yasağı tersine çevirerek 16 Şubat’ta Epic Games İsveç için bir geliştirici hesabı açtığını duyurdu.

Epic Games tarafından paylaşılan 23 Şubat tarihli bir e-postada, Apple’dan Phil Schiller Sweeney ile iletişime geçerek Epic Games’in “taahhütlerini yerine getireceğine” dair “yazılı güvence” istedi. Schiller, Sweeney’in Apple’ın DMA uyumluluk planı hakkında kamuoyuna yaptığı açıklamalar ve Epic’in 2020 yılında iOS’ta Fortnite’a üçüncü taraf ödeme desteği ekleyerek Apple ile yaptığı anlaşmayı ihlal etmesi ve bunun sonucunda oyunun App Store’dan kaldırılmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Schiller’in e-postası şöyle son buluyor: “Lütfen bize bu kez Epic’e neden güvenmemiz gerektiğini açık ve net bir şekilde anlatın.”

Ardından, 2 Mart’ta Apple’ın avukatları Epic’e bir mektup göndererek iPhone üreticisinin Epic Games Sweden’ın geliştirici hesabını sonlandırdığını bildirdi. Mektupta, “Geçmişte Epic, Geliştirici Programı Lisans Sözleşmesi (DPLA) de dahil olmak üzere Apple’ın geliştirici şartlarını, bunları ihlal etmenin bir başlangıcı olarak kötülemiştir. Bu durum göz önüne alındığında, Apple kısa bir süre önce doğrudan Sweeney Bey’e ulaşarak Apple’ın bu kez neden Epic’e güvenmesi ve Epic Games Sweden AB’nin aktif bir geliştirici olmasına izin vermesi gerektiğini açıklama fırsatı verdi. Sweeney Bey’in bu talebe verdiği yanıt tamamen yetersiz ve inandırıcı değildi.” diye belirtiliyor.

Epic, blog yazısında Apple’ı “Apple App Store’un en büyük potansiyel rakiplerinden birini ortadan kaldırmakla”, “uygulanabilir bir rakip olma yeteneğini baltalamakla” ve “diğer geliştiricilere Apple ile rekabet etmeye çalıştığınızda veya haksız uygulamalarını eleştirdiğinizde neler olacağını göstermekle” suçladı.

Epic’in blog yazısı, geliştiricinin “Avrupa’da ve tüm dünyada iOS cihazlarına gerçek rekabet ve seçenek getirmek için savaşmaya devam etmeyi” planladığını söyleyerek sona eriyor. Epic’ten Wright, şirketin Avrupa Komisyonunu Apple’ın geliştirici hesabını sonlandırdığı gerçeğinden haberdar ettiğini doğruladı. Sweeney bir brifingde “Açıkça görülen uyumsuzluklar hızlı bir şekilde cezalandırılmalıdır.” diye vurgu yaptı.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz