fbpx

Gazla Çalışan Muscle Car Dodge Charger EV Duyuruldu

Gönderen Alp Eren Gümüş
6 dk Okuma Süresi
  • Muscle car müşterileri 2024 Dodge Charger ile bazı önemli kararlarla karşı karşıya kalacak.
  • Yeni Charger aküyle çalışan elektrikli bir otomobil olarak veya benzinli bir motorla satışa sunulacak. Ayrıca iki veya dört kapılı olarak satışa sunulan ilk Charger modeli olacak.
  • Charger geleneksel petrol yakan motor seçeneğine sahip olsa da modelde V8 mevcut olmayacak. Dodge’a göre bu seçenek gelecekte de sunulmayacak. Benzinle çalışan Charger’lar önümüzdeki yılın başlarında üretime girdiğinde, turboşarjlı altı silindirli motorlarla güçlendirilecekler.

Muscle car müşterileri 2024 Dodge Charger ile bazı önemli kararlarla karşı karşıya kalacak. Yeni Charger aküyle çalışan elektrikli bir otomobil olarak veya benzinli bir motorla satışa sunulacak. Ayrıca iki veya dört kapılı olarak satışa sunulan ilk Charger modeli olacak.

Çoğu EV’nin aksine, elektrikli Charger’lar, en azından sürücüler istediğinde, sesi dış dünyaya iletecek bir dizi bölme ve odacık sayesinde son derece gürültülü olacak.

Kesinlikle hızlı ve gürültülü olacak olsa da daha önce bir muscle car için düşünülemeyecek bir detay daha var. Charger geleneksel petrol yakan motor seçeneğine sahip olsa da modelde V8 mevcut olmayacak. Dodge’a göre bu seçenek gelecekte de sunulmayacak. Benzinle çalışan Charger’lar önümüzdeki yılın başlarında üretime girdiğinde, turboşarjlı altı silindirli motorlarla güçlendirilecekler.

Eğer alıcılar en büyük ve en güçlü Charger’ı istiyorlarsa, batarya gücünü tercih etmeleri gerekecek. En güçlü ve en hızlı versiyon, en azından başlangıçta, iki elektrikli motordan 670 beygir gücüne kadar güç üretebilen tamamen elektrikli Dodge Charger Daytona Scat Pack olacak. İster elektrikli ister gazlı olsun, yeni Charger’ın tüm versiyonları dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak.

2024 Charger, en azından 2000’li yılların başından bu yana Dodge markasını tanımlayan iki otomobilin yerini alıyor. Dört kapılı Charger ve iki kapılı Challenger mekanik olarak birbiriyle çok yakından ilişkiliydi ve ikisi de en az on yıldır önemli ölçüde yeniden tasarlanmamıştı. Otomobil endüstrisi normlarına meydan okuyarak, her iki modelin satışları yaşamları boyunca güçlü olmaya devam etti, hatta 2023’ün sonunda sona eren üretimlerinin son yıllarında arttı.

Bu iki otomobilin popülerliği nedeniyle, uzun süre rahat aile sedanları, Neon gibi sevimli kompakt otomobiller ve hatta ilk minivan satan Dodge, artık kendini gururla bir muscle car markası olarak tanımlıyor.

Dodge CEO’su Tim Kuniskis, geçen yıl yeni Charger’ın konsept versiyonu ortaya çıktığında “Elektrifikasyonu sadece daha hızlı hale getirmek için kullanacağız, politik olarak daha doğru hale getirmek için değil.” dedi.

Benzin gücünü sadece bir seçenek olarak sunmak, Dodge’un giderek daha katı hale gelen emisyon düzenlemelerini karşılamaya çalışırken, mekanik gücün sesine ve hissine değer veren geleneksel müşterileri yabancılaştırmamaya çalışmasının bir yolu olarak karşımıza çıkıyor.

dodge charger
Gazla Çalışan Muscle Car Dodge Charger EV Duyuruldu 15

Dodge Charger Daytona modelleri tamamen elektrikli ve gizli bir ön kanada sahip. Kaynak: Dodge

Elektrikli araçlar, yasal nedenlerden ötürü düşük hızlarda çıkardıkları düşük mırıltı dışında genellikle sesten yoksundur. Bu ses, insanların bir arabanın geldiğini duyabilmesi için gereklidir.

Elektrikli Challenger Daytona modelleri bunu başka bir seviyeye taşıyor. Bu araçlarda yalnızca araç sürülürken yüksek sesler çıkarmak için bir “egzoz” sistemi bulunacak. Sesler, tipik elektrikli araçlarda olduğu gibi hoparlörler tarafından değil, içinde bölmeler ve odacıklar bulunan borulardan geçen hava darbeleri tarafından üretilecek.

Bu, sürücülere ve aracın etrafındaki herkese, genellikle geleneksel bir içten yanmalı motordan gelen bir tür sesli imza gibi gelecek. Gaz pedalına daha sert basıldıkça ses artacak ve yeni Charger’ın yerini alacağı yüksek çıkışlı V8 muscle otomobillerin ürettiği desibel seviyelerine ulaşacak.

Charger Daytona Scat Pack, en azından başlangıçta, maksimum 670 beygir gücüyle en üst performans versiyonu olacak. Dodge’a göre bu kadar güç, sıfırdan saatte 100 km’ye 3,3 saniyede çıkmasını sağlayacak. İster gazlı ister elektrikli olsun tüm Charger’lar dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak.

dodge charger inside
Gazla Çalışan Muscle Car Dodge Charger EV Duyuruldu 16

Dört kapılı Charger modellerinin yanı sıra gaz motorlu araçlar 2025 yılında üretime girecek. İki kapılı elektrikli modeller ise bu yılın sonunda satışa sunulacak. Kaynak: Dodge

Sadece benzinle çalışan eski Challenger muscle car, üretim sürecinin sonunda 1.025 beygir gücünde süperşarjlı V8 ile sunulmuştu. Bu yakın geçmiş göz önüne alındığında, tamamen elektrikli Charger’ların sadece 670 beygir gücünde durması pek olası görünmüyor. Ancak henüz daha fazlası açıklanmadı.

İkinci en güçlü model ise gaz motorlu 550 beygir gücündeki Dodge Charger SixPack H.O. olacak.

Daytona modellerinin ön kısmında aerodinamik bir kanat bulunacak. Kanat, aracın yan profiliyle aynı hizada olacak şekilde tasarlandığı için yandan görünmeyecek. Dodge hem ön kanat tasarımı hem de gürültü çıkaran egzoz sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Charger’ı hem gazlı hem de elektrikli olarak sunmak, ana şirket Stellantis’in daha geniş küresel EV stratejisinin bir parçası. Stellantis diğerlerinin yanı sıra Jeep, Chrysler ve Alfa Romeo markalarının da sahibi.

General Motors gibi bazı otomobil üreticilerinin aksine, Stellantis genellikle yalnızca elektrikli araç olarak satılan belirli modeller üretmiyor. Bunun yerine Stellantis, araçları aynı montaj hattında benzinli motorlar, elektrik motorları veya bazı durumlarda her ikisine de sahip plug-in hibritler olarak üretilebilecek şekilde tasarlıyor. Stellantis CEO’su Carlos Tavares, bu şekilde şirketin müşterilerin en çok istediği türden daha fazlasını kolayca üretebileceğini söyledi.

İki kapılı elektrikli Charger Daytona modelleri bu yılın sonlarında üretime girecek, gazla çalışan modellerin yanı sıra dört kapılı Chargers versiyonları da 2025’in başlarından itibaren satışa sunulacak.

Dodge henüz fiyat bilgilendirmesi yapmadı.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz