fbpx

Yeni X Güncellemesi Periscope’u Akıllara Getirdi

Gönderen dijital iyidir
2 dk Okuma Süresi
  • X’in sevilen özelliği Spaces, artık videolu olacak.
  • Periscope’u andıran canlı video güncellemesi kullanıcıları heyecanlandırdı.
  • Eskiden yalnızca canlı ses özelliği olan Spaces, artık oturum sahiplerinin canlı video açmasına olanak sağlıyor.

Eskiden Twitter olarak bilinen platformun sahibi Elon Musk, “Dogedesigner” adlı kullanıcıdan gelen bir açıklamayı çarşamba günü repost ederek yeni özelliği duyurdu.

Kullanıcılar, yeni bir Spaces oturumu oluşturduğunda “videoyu etkinleştirme” adı altında yeni bir seçenekle karşılaşacak. Bu video yayımlarında, ön ve arka kamera kullanılabildiği gibi yatay veya dikey görünüm tercihi de kullanıcılara sunuluyor.

Bu özellik benzerliği nedeniyle akıllara Periscope uygulamasını akıllara getiriyor. Ancak teknik açıdan bakıldığında, X’in halihazırda kullanıcılarına sunduğu bir canlı yayın özelliği bulunuyor. Periscope ise (kaldırılmadan önce), yayın sahiplerinin diğer kullanıcıları canlı yayına davet edebildiği bir özelliğe sahipti.

Şu an yalnızca oturum sahibi video açabiliyor. Oturum sahibinin videosunun yanında eski Spaces görünümüyle kullanıcılar sesli olarak katılımda bulunabiliyor. Bu durum ilk bakışta Twitch’i andırsa da seçilen herhangi bir izleyici üyesinin her an oturuma girebileceği gerçeği Spaces’i farklı kılıyor. Video akışı yalnızca Spaces oturumunun içinde bulunduğundan kullanıcıların videoyu izlemek için oturuma katılması gerekiyor.

Elon Musk, geçen yılın sonlarında Spaces’in video özelliği alacağını açıklamıştı. Ancak bu açıklama daha çok video akışının o anda konuşan kişiye geçiş yaptığı FaceTime gibi bir video konferans uygulamasına veya video görüşmesine daha yakın geliyordu. Fakat şimdilik video içeren bir sohbet odasından daha fazlası değil.

Arayüz açısından, oturum sahibinin videosunun ön planda olduğu ve oturumdaki diğer konuşmacıların, yardımcı sunucuların veya dinleyicilerin daha küçük simgelerle belirtildiği görülüyor. İzin verdiğiniz herkes sizinle konuşabildiği için tam olarak Twitch gibi olmasa da oturum sahibini ön plana çıkardığı için “yayıncı” gibi görünmesine sebep oluyor.

Spaces’in yeni özelliği, X’in mevcut olan doğrudan canlı yayın yapma özelliğiyle ayrışıyor. Spaces, birden fazla kullanıcının bağlanıp konuşabildiği canlı bir sohbet odası iken canlı yayında izleyiciler yalnızca yorum yapabilir veya kalp gönderebilir.

Bu özellik, X uygulamasının iOS sürümünde mevcutken, Android veya web sürümünde henüz kullanıma sunulmadı. Yeni özelliğe dair kullanıcılardan gelen geri bildirimler çok fazla gecikme yaşandığı yönünde.

Derleyen: Nur Sena Taş

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz