fbpx

Nintendo Switch ve PS5’e Gelecek Xbox Oyunları Belli Oldu

Gönderen dijital iyidir
3 dk Okuma Süresi
  • Şubat ayının başında Microsoft, Xbox’a özel dört oyununun Nintendo Switch ve PS5’te yer alacağını duyurdu.
  • Bu gelişme, bazı oyun şirketlerince endüstri için önemli bir yön değişikliği olarak değerlendirildi.
  • Microsoft, oyunların tam listesini bir blog gönderisinde kullanıcılarla paylaştı.

Microsoft, Xbox’a özel dört oyununun yakında PS5 ve Nintendo Switch’te yer alacağını duyurdu. Microsoft’a özel olan dört oyun yakında rakip konsollarda da satışa sunulacak. Hi-Fi Rush ve Sea of Thieves yalnızca Sony’nin PS5’ine geliyor. Bu arada, anlatısal macera oyunu Pentiment ve co-op oyunu Grounded, Nintendo Switch’in yanı sıra PS5’te de olacak. Bu gelişme, bazı oyun şirketlerince endüstri için önemli bir yön değişikliği olarak değerlendirildi.

Nintendo Switch’in çevrim içi bir vitrini olan Nintendo Direct’te, oyunlardan ikisi açıklandı ve daha sonra tam listeyi Microsoft bir blog gönderisinde paylaştı. Xbox Oyun Stüdyoları Başkanı Matt Booty, “Mevcut olan bu çok oyunculu oyunlar daha fazla insanı bir araya getirecek ve oyuncu topluluklarını büyütmeye devam edecek.” dedi. TheXboxHub editörü Neil Watton, birkaç hafta süren söylentilerin ardından hayranların diğer konsollarda yer alacağı için seçilen oyunların isimlerine pek şaşırmayacağını söyledi.

Nintendo’nun etkinliği sırasında, yeni Endless Ocean oyunu, Monster Hunter Stories ve 2010 Disney hiti Epic Mickey’nin yeniden yapımı da dahil olmak üzere, Nintendo Switch için yakında çıkacak diğer birçok oyun da açıklandı. İzleyiciler ayrıca 2017’nin hit oyunu Sonic Mania’nın geliştiricilerinin beklenmedik bir şekilde son oyunlarını duyurması karşısında da şaşırdılar.

Evening Star tarafından yapılan Penny’s Big Breakaway, 1990’lara özgü bir görünüme sahip bir platform oyunu. Geliştirme direktörü Christian Whitehead BBC’ye şunları söyledi: “Sanırım şu anda 3D platform oyunu türü aslında bir tür rönesans yaşıyor. Sadece Steam ve Nintendo Switch’te bile seçilebilecek çok oyun var.”

eveningstar oyun

Evening Star, Sonic Mania’da bağımsız anlaşmalı taraf olarak çalışan birçok kişi tarafından kuruldu. Penny’s Big Breakaway, 2017’de büyük beğeni topladı ve Metacritic’te ortalama 86 puan aldı ve o yılki Oyun Ödülleri’nde aday gösterildi. Her ne kadar bu oyunun devamı hayranlar tarafından merakla beklense de devam oyunu bir hayal olarak kaldı ve Sega bunun yerine 2023’te Sonic’in orijinal tasarımcısı tarafından yapılan Sonic Superstars’ı piyasaya sürdü. Sega ve Nintendo’nun maskotları Sonic ve Mario, 1990’larda rakip olarak görülüyordu ancak Sega 2000’lerde kendi konsollarını yapmayı bıraktıktan sonra Sonic’i rakip konsollarda yayımlamaya başladı. Günümüzde Sonic oyunları Nintendo, Sony ve Microsoft donanımlarında karşımıza çıkıyor.

Derleyen: Ece Kerim

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz