fbpx

Dövme Mürekkepleri Sağlığa Zararlı mı?

Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
3 dk Okuma Süresi
  • Binghamton Üniversitesi Kimya Yardımcı Doçenti John Swierk’in laboratuvarı tarafından üretilen “What’s in my ink: ABD pazarındaki ticari dövme mürekkebinin analizi” başlıklı çalışma kısa süre önce Analitik Kimya dergisinde yayımlandı.
  • İncelenen dövme mürekklerinin yarıdan fazlası, tekrar tekrar maruz kalındığında organ hasarına yol açabilen, listelenmemiş polietilen glikol içerirken %15’i potansiyel bir alerjen olan propilen glikol içeriyordu.
  • Mürekkepte bulunan diğer maddeler arasında idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik ve emziren bebekler için potansiyel sağlık riskleri oluşturan 2-fenoksietanol yer aldı.

Dövme yaptırdığınızda, derinizin altına ne enjekte edildiğini biliyor musunuz? Binghamton Üniversitesi’nin yeni araştırmasına göre dövme mürekkebinin üzerindeki içerik etiketleri şişedeki gerçek maddelerle uyuşmuyor. Durum böyle olunca ,”Dövme mürekkeplerinin ham maddeleri ne ve bu maddeler sağlığa zararlı mı?” soruları doğuyor.

Binghamton Üniversitesi Kimya Yardımcı Doçenti John Swierk’in laboratuvarı tarafından üretilen “What’s in my ink: ABD pazarındaki ticari dövme mürekkebinin analizi” başlıklı çalışma kısa süre önce Analitik Kimya dergisinde yayımlandı. Swierk’in laboratuvarı, ışığın dövmeler üzerindeki potansiyel etkisini ve kimyasal bozulmalarını araştırıyordu. Makalenin baş yazarı olan doktora öğrencisi Kelli Moseman, Ahshabibi Ahmed ve Alexander Ruhren ile birlikte araştırdıkları dövme mürekkeplerinin, etiketlerinde olmayan maddeler içerdiğini fark etti. Bunlar ışıkla etkileşim sonucu ortaya çıkan bozunma ürünleri miydi yoksa en başından beri mürekkebin içinde bulunan bilindik maddeler miydi? Bir şişe dövme mürekkebinin içinde aslında ne var?

Araştırmacılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dokuz üreticinin dövme mürekkeplerini analiz ederek gerçek içeriklerini etiketleriyle karşılaştırdı. Üreticiler büyük, küresel şirketlerden küçük üreticilere kadar uzanıyordu. Çalışma kapsamında altı renk dövme mürekkepi incelendi. İncelenen her 54 mürekkepten 45’inin (%90’ının) etiket içeriğinde, listelenenden farklı pigmentler veya listelenmemiş katkı maddeleri gibi önemli farklılıklar vardı. İncelenen mürekkeplerin yarısından fazlası, tekrar tekrar maruz kalındığında organ hasarına yol açabilen, listelenmemiş polietilen glikol içerirken %15’i potansiyel bir alerjen olan propilen glikol içeriyordu. Mürekkepte bulunan diğer maddeler arasında idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir antibiyotik ve emziren bebekler için potansiyel sağlık riskleri oluşturan 2-fenoksietanol yer aldı.

Ayrıca dövmeyle ilişkili potansiyel riskler genellikle cilt kanserine ve pigmentlerin içeriğinin kendisine odaklanıyor ancak katkı maddeleri de risklere neden olabilir (derinin ötesine geçecek riskler de dâhil). Eğer müşteri haftalar hatta yıllar sonra dövmeyle ilgili sorunlar yaşamaya başlarsa, listelenmemiş bileşenlerden hangisinin hangi reaksiyona sebebp olduğunu ve bunun nedenini anlamak zorlaşabilir.

Araştırmalar, listelenmemiş bileşenlerin kasıtlı olarak mı eklendiğini yoksa üreticiye yanlış etiketlenmiş veya kontamine malzemeler mi sağlandığını belirleyemiyor. Swierk, “Üreticilerin bunu üretim süreçlerini yeniden değerlendirmek için bir fırsat olarak görmelerini, sanatçıların ve müşterilerin ise bunu etiket ve üretim yeri bilgilerini kontrol için bir fırsat olarak görmelerini umuyoruz.” dedi.

Swierk, dövmelerin güvenlikle ilgili sonuçlarına ilişkin araştırmaların henüz tamamlanmadığını belirtti. Alerjik reaksiyonların en yaygın olumsuz sonuç olduğunu ve kalıcı, acı verici ve hatta şekil bozucu olabileceğini söyledi. Çalışmada özellikle kırmızı pigmentler, insan sağlığı için daha fazla sorun teşkil etti ancak bilim bunun nedenini henüz belirleyemedi.

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

fatmaebrar fotograf1
Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
Takip et:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.
Yorum yaz