fbpx

Beyinde Ağrı Dindirmek İçin Ultrason Kullanılabilir

Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
3 dk Okuma Süresi
  • Virginia Tech Carilion Tıp Fakültesinden araştırmacılar, ağrı algısını ve buna bağlı bazı etkileri (kalp atış hızı değişiklikleri gibi) azaltmak için beynin belirli bir bölümünü hedef almak için odaklanmış ultrason ışınları kullandı.
  • Bu yaklaşım henüz erken aşamalarda olsa da ekip, özellikle kronik ağrı yaşayanlar için beyni manipüle etmenin ve bedenlerimizi rahatlatmanın bir yolu olarak ultrason kullanımının geliştirilebileceğinden umutlu.
  • Çalışmaya katılan 23 gönüllü üzerinde denenen ultrason dalgasıyla beynin uyarılması sonucunda gönüllülerin çektiği ağrılarda azalmalar gözlemlendi.

Düşündüğümüz ve yaptığımız her şey için gerekli olan beynin, hissettiği ağrıyı tedavi etmek kolay değil. Ancak yayımlanan bir çalışmada özetlendiği gibi yeni geliştirilen ve invazif olmayan bir ultrason kullanma yöntemi vücuttaki ağrıların dindirilmesi için beyne ulaşmada umut vaat ediyor.

Virginia Tech Carilion Tıp Fakültesinden araştırmacılar, ağrı algısını ve buna bağlı bazı etkileri (kalp atış hızı değişiklikleri gibi) azaltmak için beynin belirli bir bölümünü hedef almak için odaklanmış ultrason ışınları kullandı. Bu yaklaşım henüz erken aşamalarda olsa da ekip, özellikle kronik ağrı yaşayanlar için beyni manipüle etmenin ve bedenlerimizi rahatlatmanın bir yolu olarak ultrason kullanımının geliştirilebileceğinden umutlu.

Virginia Tech Carilion Tıp Fakültesinden nörobilimci Wynn Legon, “Bu bir ilke kanıtı çalışması. Odaklanmış ultrason enerjisini beynin ağrı hisseden kısmına ulaştırabilir miyiz ve bir işe yarar mı? Bu yöntem acı algınızı azaltmak için vücudun acı verici bir uyarana verdiği tepkiyi değiştiriyor mu?” diyerek yöntemle ilgili soru işaretlerini belirtti.

Geliştirilen ultrason dalgalarının hedef aldığı beyin bölümü, ağrı hissinin ele alınmasında rol oynadığı bilinen insula. İnsula beynin derinliklerine gömülü bir bölüm. Bu nedenle bu noktada ultrason gibi uzaktan dokuya ulaşabilecek bir yöntem devreye giriyor. Ultrasonun dar ses dalgaları hassas bir şekilde hedeflenebiliyor ve ayarlanabiliyor. Daha önce beyinde denenen ultrason tedavileri olsa da insula ile ilk kez böyle bir deneme yapılıyor.

3b1df4a0 791d 4544 821a 31185072dee7 unnamed
İnsular Cortex

Araştırmacılar, 23 sağlıklı insan gönüllünün hafif ağrı hisleri hakkında geri bildirimde bulunmasının yardımıyla ultrasonla insulayı hedeflemenin acı verici duygular üzerinde bir etkisi olduğunu gösterdi. İnsula üzerinde kullanılan ultrasonun, sadece ağrıyı maskelemekten ziyade ağrı duyarlılığıyla bağlantılı olan kalp atış hızı değişkenliğini (her kalp atışı arasındaki zaman değişiminin bir ölçüsü) artırmak da dâhil olmak üzere vücuda başka şekillerde fayda sağladığı da görüldü.

Araştırmacılar, gelecekteki araştırmaların, bir kişi acı çekerken kalp ve beynin birbiriyle nasıl etkileşime girdiğine bakabileceğini hatta kardiyovasküler tepkiler hedef alınarak acıyı tedavi etmenin mümkün olabileceğini söylüyor. Ultrason tedavilerine gelince, bu denemeler çalışmada bildirilen ağrının kesilme oranı çok büyük olmasa da acıyı hafifletmek için invazif olmayan, güvenli, kolay kontrol edilebilen bir yöntem olarak yaklaşımın potansiyelini gösterecek kadar önemliydi.

Bu yöntemin geliştirilmesi doğrultusunda Legon, “Yaşam kalitesinde önemli bir fark yaratabilir veya kronik ağrıyı reçeteli opioidler yerine reçetesiz ilaçlarla yönetebilir.” diyor.

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

fatmaebrar fotograf1
Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
Takip et:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.
Yorum yaz