fbpx

Google, Gemini’ın Yapay Zeka Görüntüleri Üretme Özelliğini Askıya Aldı

Gönderen Alp Eren Gümüş
2 dk Okuma Süresi
  • Google’ın ırk ve cinsiyet stereotiplerini yıkma girişimleri yeni sorunlar doğurdu.
  • Şirket yapay zeka aracının sorunlarının farkında olduğunu ve çözüm üretilene kadar aracın görüntü oluşturma özelliğinin kullanıcıların erişimine kapalı olacağını belirtti.
  • Google’ın Gemini’de insan resmi oluşturmayı durdurma kararı, şirketin yapay zeka modelinin oluşturduğu bazı tarihi resimlerdeki yanlışlıklar nedeniyle gerçekleşti.

Google, Gemini yapay zekasının yanlış tarihi görüntüler ürettiğinin tespit edilmesinin ardından, bu aracın insan görüntüleri üretme yeteneğini askıya aldığını açıkladı. Gemini’ın ABD Kurucu Ataları ve Nazi dönemi Alman askerlerinin çeşitli görüntülerini oluşturma şeklinin, üretici yapay zekada bulunan cinsiyet ve ırk stereotiplerini yıkma girişiminin bir parçası olduğu tahmin ediliyor.

Google, X’te yayımlanan bir açıklamada “Gemini’ın görüntü oluşturma özelliğiyle ilgili son sorunları gidermek için zaten çalışıyoruz. Bunu yaparken, insanların görüntü oluşturmasını duraklatacağız ve yakında geliştirilmiş bir sürümü yeniden yayımlayacağız.” diye belirtiyor.

Google’ın Gemini’de insan resmi oluşturmayı durdurma kararı, şirketin yapay zeka modelinin oluşturduğu bazı tarihi resimlerdeki yanlışlıklar nedeniyle gerçekleşti. Bazı Gemini kullanıcıları tarihi grupların ya da figürlerin görsellerini talep ediyor ve sonuçlarda aslına uygun olmayan yapay zeka tarafından oluşturulmuş insanlarla karşılaşıyorlardı. Bu durum internette Google’ın kasıtlı olarak beyaz insanları tasvir etmekten kaçındığına dair komplo teorilerine yol açtı.

Google, Gemini’ın insan resmi oluşturma özelliğini devre dışı bıraktığına göre bir insan resmi talep ettiğinizde yapay zeka modeli aşağı yukarı şu şekilde bir yanıt veriyor: “Gemini’ın insan resmi üretme becerisini geliştirmek için çalışıyoruz. Bu özelliğin yakında geri dönmesini bekliyoruz ve döndüğünde yayın güncellemelerinde sizi bilgilendireceğiz.”

Google, OpenAI ve Microsoft’un Copilot’u ile rekabet etmek amacıyla bu ayın başlarında Gemini (eski adıyla Bard) aracılığıyla görüntü oluşturma özelliğini sunmaya başladı. Rakipleri gibi görüntü oluşturma aracı da bir metin girdisine dayalı olarak bir görüntü koleksiyonu üretiyor.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz