fbpx

Ay Aracı Odysseus’tan Dünya Manzaralı Kareler Geldi!

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Intuitive Machines’in robotik uzay aracı Odysseus, Ay’a iniş yaptıktan kısa bir süre sonra çektiği ilk görüntüleri paylaştı.
  • Odysseus’un 16 Şubat’ta ilettiği görüntüler, Ay yüzeyinden elde edilen verileri içeriyor ve NASA’nın Artemis programına katkı sağlayacak bilgiler sunuyor.
  • Odysseus’un görevi, altı NASA deneyi ve teknoloji gösterisi ile altı özel yük taşımayı içeriyor. Bu görev, Ticari Ay Yükü Hizmetleri programının bir parçası olarak gerçekleştiriliyor.

Houston merkezli Intuitive Machines şirketi, Ay’a iniş yapan robotik uzay aracı Odysseus’tan Dünya manzaralı ilk fotoğrafları paylaştı.

intuitive machines 2
– Intuitive Machines’in Odysseus ay aracı, SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatıldıktan bir gün sonra 16 Şubat 2024’te bu fotoğrafı gönderdi. (Kaynak: Intuitive Machines, X)

Intuitive Machines’in yaptığı açıklamaya göre Odysseus’un 16 Şubat’ta gönderdiği görüntülerde, Ay’ın yüzeyine yakın bir noktadan arka planda görünen Dünya yer alıyor. Bu fotoğraflar, Ay yüzeyinden alınan ve Ay’ın güney kutbu yakınlarında mürettebatlı bir üs kurmayı hedefleyen NASA’nın Artemis programına katkı sağlayacak verileri içeriyor.

intuitive machines 3
– Odysseus tarafından gönderilen bir başka fotoğraf. (Kaynak: Intuitive Machines, X)

Odysseus’un görevi, altı NASA deneyi ve teknoloji gösterisi ile altı özel yük taşımak. Bu görev, NASA’nın bilimsel araçlarını Ay’a yerleştirmeyi amaçlayan Ticari Ay Yükü Hizmetleri programının bir parçası olarak gerçekleştiriliyor.

intuitive machines 4
– Odysseus’un 16 Şubat 2024’te gönderdiği ve balıkgözü lensle çekildiği anlaşılan bir başka fotoğraf. (Kaynak: Intuitive Machines, X)

Intuitive Machines, “Uçuş kontrolörleri, uzaydaki ilk sıvı metan ve sıvı oksijen motorunu başarıyla ateşleyerek IM-1 görev motorunun devreye alınmasını tamamladı. Bu motor ateşlemesi, Ay’a iniş için gerekli olan tam itişli bir ana kademe motor yanmasını ve gaz azaltma profilini içeriyordu” dedi.

Odysseus’un iniş denemesi, daha önce hiçbir özel uzay aracının Ay’a yumuşak bir iniş yapmamış olması nedeniyle büyük bir öneme sahip. Ayrıca Odysseus’un sıvı metan-sıvı oksijen kombinasyonu, SpaceX’in yeni dev roketi Starship’in Raptor motorlarında da kullanılıyor. Bu, gelecekteki insanlı Ay ve Mars misyonlarını destekleyebilecek önemli bir adım olarak kabul ediliyor.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz