fbpx

Flört Uygulaması Kullanıcıları İlişkilerinden Ne Kadar Memnun?

Gönderen dijital iyidir
3 dk Okuma Süresi
  • Flört uygulamaları, ağlar üzerinden birbiriyle bağlantı kuran bireylere zamandan ve mekândan bağımsız bir şekilde insanlarla tanışarak sanal ilişki deneyimi yaşama olanağı sunuyor.
  • Bu uygulamalar ve sosyal medya platformları aracılığıyla bağlantılar kurup yeni insanlarla tanışmak ve romantik ilişkiler sürdürmek günümüzde her geçen gün yaygınlık kazanıyor.
  • Çeşitli flört uygulamaları son günlerde özellikle popüler kullanıcıların yer alması nedeniyle gündemde.

Radboud Üniversitesi araştırmacıları tarafından mobil flört uygulamaları kullanımının ilişki durumu memnuniyetiyle ilişkisini belirlemek için yürütülen araştırmada, 18 ila 34 yaş aralığında 1054 gönüllü katılımcı ile anket gerçekleştirildi. Araştırmaya, mobil flört uygulamalarını geçmişte ya da şimdi deneyimleyen ve deneyimlemeyen bekâr ve ilişkisi olan kişiler katıldı. Katılımcıların ilişki durumlarından ne kadar memnun olduklarının cevabının arandığı araştırmanın sonuçları incelendiğinde, mobil flört uygulamalarını kullananların kullanmayanlara göre daha düşük puan aldığı görüldü.

Kadınlar Flört Uygulamalarından Daha Az Memnun

Araştırmada özellikle kadın kullanıcıların, mobil arkadaşlık uygulamalarını kullanmayanlara göre aşk hayatlarından önemli ölçüde daha az memnun oldukları tespit edildi. Araştırmayı yürüten bilim insanı Van Stekelenburg ve arkadaşları, kadınların düzenli bir ilişki arama olasılığının erkeklere göre daha yüksek olduğunu gösteren araştırmalara işaret ederek, erkeklerin flört uygulamalarını seks dahil olmak üzere “eğlence” amacıyla kullandıklarını ve bunun da flört uygulamalarını kullanan kadınların hayalindeki ilişkiyi bulamamalarına yol açtığını belirtti.

Flort Uygulamasi Kullanimi ve Iliski Memnuniyet Duzeyi Dagilimlari
Flört Uygulaması Kullanımı ve İlişki Memnuniyet Düzeyi Dağılımları Kaynak: Mobile Media & Communication (2023). DOI: 10.1177/20501579231221069

Flört Uygulamalarının Potansiyel Riskleri

Aart van Stekelenburg, “Mobil flört uygulamaları insanların ilişki durumlarından daha az memnun olmalarına neden oluyor olabilir.” dedi. Uygulamaları kullanmanın olası olumsuz etkilerini belirlemeye yönelik yürütülen çalışmalara da dikkat çeken Van Stekelenburg, “Uygulamalar insanların özgüvenini olumsuz yönde etkileyebilir ya da bekâr kalma konusunda daha endişeli hissetmelerine de yol açabilir. Uygulamalar her zaman kullanılabilir durumda ve potansiyel deneyimleyici sayısı oldukça büyük; bu nedenle insanların birini bulma konusunda daha fazla baskı hissetmelerine neden olabilir. Bu durum da onların ilişki durumlarından daha az memnun olmalarına yol açıyor olabilir.” şeklinde konuştu.

Kullanıcıların İlişki Memnuniyet Düzeyleri  

Araştırmadan elde edilen sonuçların mobil flört uygulamaları üzerine kapsamlı çalışmalar yapılması gerekliliğini de ortaya çıkardığını belirten Van Stekelenburg, “Bu konuda o kadar az şey biliyoruz ki potansiyel fayda ve riskleri doğru bir şekilde belirlemek henüz mümkün değil. Uygulamaları kullanan kişilerin genellikle ilişki durumlarından daha az memnun olduklarını tespit ettik. Milyonlarca kişi bu uygulamaları kullanıyor. Bu yüzden uygulamaların herkes için iyi bir gelişme olup olmadığı merak ediliyor. Flört uygulamalarını deneyimleyen kişiler, grupların tespit edilmesinde ve onların ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasında da önemli olacak.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Araştırmanın sonuçlarını incelemek isterseniz Mobile Media & Communication dergisinden ulaşabilirsiniz.

Derleyen: Fatma Kübra Astam

cropped secilen logo sosyal1001
dijital iyidir

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz