fbpx

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çarpıcı Bir Fırtına Gözlemlendi

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kaydedilen bir fırtına, etkileyici bir video ile izleyicilere sunuldu. Uzay görevlisi Wandt, fırtınanın uzaydan da izlenebilecek güçlü ve görsel bir olay olduğunu belirtti.
  • Wandt, fırtınayı izlerken aynı zamanda uzayda yeni bir kamera konseptini test ediyordu ve üst atmosferdeki yıldırımların sera gazı konsantrasyonunu araştırıyordu.
  • Wandt, Axiom Space tarafından organize edilen bir görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçirdiği süre boyunca bilimsel deneyler yaparak ve çeşitli görsel materyaller çekerek zamanını değerlendirdi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kaydedilen doğa olayı, etkileyici bir video ile ile gözler önüne serildi. Uzay görevlisi Wandt, çekilen videonun yer aldığı çevrim içi yazısında, “Gök gürültülü fırtınalar, uzaydan da tanık olunabilecek güçlü ve güzel olaylardır.” ifadelerine yer verdi.

Wandt, uzayda yeni bir kamera konseptini test ederken ve aynı zamanda üst atmosferdeki yıldırımların sera gazı konsantrasyonunu araştırırken bu olaya tanık olduğunu belirtti. Kamera, bir Nikon D5 DSLR fotoğraf makinesinin üzerine monte edilmiş bir Davis 346 nöromorfik kameradan oluşuyor ve iki kamera Raspberry Pi bilgisayar kartına dayalı bir AstroPi ünitesi tarafından kontrol ediliyor.

Wandt, Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenen bir görevde ISS’de zaman geçiren dört kişilik Axiom-3 mürettebatının bir parçasıydı. Mürettebat, 9 Şubat’ta Dünya’ya döndü.

Uzayda geçirdiği zaman boyunca Wandt, mikro yer çekimi koşullarında çeşitli bilim deneyleri üzerinde çalıştı. Ayrıca keskin bir gözle çektiği Dünya’nın çarpıcı fotoğraflarıyla da dikkat çekti. Uzay tabanlı laboratuvarın içini keşfetmek için kullandığı kamerasıyla yörüngede geçirdiği süre boyunca orijinal ve yaratıcı görüntüler paylaştı.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz