fbpx

NASA’nın Yeni Giysisi, Mikro Yer Çekimi Testini Başarıyla Geçti

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Collins Aerospace’in geliştirdiği yeni uzay giysisi, Uluslararası Uzay İstasyonu dışında kullanılmak üzere tasarlanmış olup ticari bir mikro yer çekimi uçuşunda başarıyla test edildi.
  • Yeni giysi, daha hafif ve mevcut NASA astronotlarının kullandığı giysilere göre daha az hacme sahip olduğu için değişen görevlere ve farklı vücut tiplerine kolayca uyum sağlıyor.
  • Giysinin performansını daha fazla test etmek amacıyla giysi, bir sonraki adımda uzay boşluğunda ve mikro yer çekimini simüle etmek için su altında test edilecek.

Collins Aerospace’in geliştirdiği yeni uzay giysisi, Uluslararası Uzay İstasyonu dışında kullanılmak üzere tasarlandı. Bu giysi, ticari bir mikro yer çekimi uçuşunda test edilerek mühendislerin kritik tasarım incelemesine doğru ilerlemesini sağlayan önemli bir adımı başarıyla geçti.

NASA, yeni giysi tasarımını dış kaynaklara devrettiğinden beri kendi başına yeni giysiler geliştirmeye çalışarak 15 yıl geçirmişti. Collins Aerospace, giysinin daha hafif ve mevcut NASA astronotlarının kullandığı “geliştirilmiş” Ekstravehiküler Hareketlilik Ünitelerinden daha az hacme sahip olduğunu belirtti. Geliştirilen bu yeni giysi ayrıca görevler değiştiğinde kolaylıkla değiştirilebilir ve eski tasarımlara kıyasla çok daha geniş bir vücut tipi yelpazesine uyum sağlıyor.

collins 0gtest 2
NASA'nın Yeni Giysisi, Mikro Yer Çekimi Testini Başarıyla Geçti 14

Test sırasında araştırmacılar araca, “roller-coaster benzeri manevralar” yaptırarak ağırlıksızlık koşullarını tetikledi ve giysiyi giyen kişinin bu koşullar altında hareket edip edemeyeceğini gözlemledi. Ayrıca giysiyi giyen kişinin sıfır yer çekiminde kapılardan geçme gibi durumları da test edildi.

Bir sonraki adım, giysinin uzay boşluğunda nasıl performans göstereceğini görmek için bir vakum odasına yerleştirilmesi olacak. Ayrıca NASA’nın Teksas’taki Nötr Yüzdürme Laboratuvarında 40 fit su altında gerçekleştirilecek bir test, uzay yürüyüşü eğitimi için mikro yer çekimini simüle edecek.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz