fbpx

İklim Değişikliği: Kutup Ayıları, Açlık Tehdidi Altında!

Gönderen Ayça Ayaz
3 dk Okuma Süresi
  • Kutup ayıları, Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzlarının erimesiyle karşı karşıya. Bu erime, ayıların geleneksel olarak avladıkları halkalı fokların yaşam alanlarını azaltıyor ve böylece besin kaynaklarını tehdit ediyor.
  • Isınan dünya koşullarında kutup ayıları, kıyı bölgelerinde daha fazla zaman geçiriyor ve beslenmek için karada alternatif kaynaklar arıyor. Ancak ayılar, karada yaşama adaptasyonlarının yetersizliği nedeniyle genellikle yeterli besin alamıyor ve kilo kaybına uğruyor.
  • Bilim insanları, bu değişen çevresel koşullar altında kutup ayılarının hayatta kalma stratejilerini ve popülasyonlarının geleceğini anlamak için araştırmalarını sürdürüyor.

Bilim insanları, Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzlarının erimesiyle birlikte bazı kutup ayılarının açlıktan ölme tehdidiyle karşı karşıya kaldığını saptadı. Kuzey Kutbu’nun ikonik türleri, normalde açıklardaki buz kütleleri üzerinde yakaladıkları halkalı foklarla beslenirlerken ısınan dünyada bu buzlar yok olduğunda birçok ayı, kıyıda daha fazla zaman geçiriyor ve yiyecek olarak kuş yumurtası, çilek ve ot tüketiyor. Ancak karadaki yaşama uyum sağlayamayan hayvanlar hızla kilo kaybederek ölüm riskini artırıyor.

Kutup ayıları, iklim değişikliğinin belirgin göstergesi hâline gelmiş olsa da bu tür üzerindeki etkiler karmaşık. Ayıların sayısı, geçmişte sürdürülemez avlanma nedeniyle azalırken daha fazla yasal koruma ile sayıları artmıştı. Ancak artan küresel sıcaklıklar, şimdi en büyük tehdit olarak görülüyor. Çünkü donmuş Arktik denizleri, bu hayvanlar için hayati öneme sahip.

Bilim insanları, buzsuz yaz aylarında kutup ayılarının hayatta kalma stratejilerini anlamak için Batı Manitoba’da üç yıllık bir süre boyunca 20 kutup ayısının faaliyetlerini takip etti. Gözlemler, ayıların çoğunun dinlenerek enerji korumaya çalıştığını ve bazılarının bitki örtüsü veya çilek arayışına girdiğini gösterdi. Ancak her iki stratejinin de başarısız olduğu ve ayıların büyük çoğunluğunun kilo kaybettiği ortaya çıktı.

132630828 photocredit davidmcgeachy img 0649.jpg
Çalışmadaki kutup ayıları, deniz buzu eridikçe karada daha fazla zaman geçirirken kilo kaybetti. (Kaynak: David Mcgeachy)

Araştırmacılar, bu çalışmanın Kuzey Kutbu’ndaki kutup ayıları için zorlu bir geleceği işaret ettiğini söylüyor. Deniz buzunun tahmin edildiği gibi yok olması durumunda bu hayvanlar için koşullar, çok daha zorlu hâle gelebilir. Ancak diğer araştırmacılar, iklim değişikliğinin kutup ayıları üzerindeki etkilerinin bölgesel farklılıklar gösterebileceğini belirtiyor.

132630830 usgs 001 mediakit collarfootage poster1.jpg
Araştırmacılar, ayıların eylemlerini izlemek için tasma takılı kameralar ve GPS kullandı. (Kaynak: Usgs/Washington State University)

Norveç Kutup Enstitüsünden Jon Aars, “Kutup ayılarının gelecekte deniz buzunun kaybolacağı bölgelerde yok olması muhtemel ancak tam olarak ne zaman ve nerede olacağını söylemek zor. Bazı bölgeler, ayılar için uygun koşullara sahip olmaya devam edebilir.” dedi.

Bu önemli araştırma, Nature Communications dergisinde yayımlandı.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz