fbpx

ChatGPT Artık Ona Söylediğiniz Şeyleri Hatırlayacak ve Unutacak

Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Dün bir test kapsamında OpenAI, ChatGPT kullanıcılarının küçük bir kısmı için yeni “hafıza” kontrolleri sunmaya başladı.
  • Kontroller ChatGPT’ye açıkça bir şeyi hatırlamasını, neyi hatırladığını göstermesini ya da hafızasını tamamen kapatmasını söylemenizi sağlıyor.
  • OpenAI’a göre ChatGPT’nin hafızası, onu ne kadar çok kullanırsanız o kadar iyi olacak ve zaman içinde gelişmeleri fark etmeye başlayacaksınız.

Yakında ChatGPT’ye bir şeyleri unutmasını ya da gelecekteki konuşmalarda belirli şeyleri hatırlamasını söyleyebileceksiniz. Dün bir test kapsamında OpenAI, ücretsiz ve ücretli ChatGPT kullanıcılarının küçük bir kısmı için yeni “hafıza” kontrolleri sunmaya başladı. Henüz belirtilmemiş bir noktada, daha geniş bir sunum yapılacak. Kontroller ChatGPT’ye açıkça bir şeyi hatırlamasını, neyi hatırladığını göstermesini ya da hafızasını tamamen kapatmasını söylemenizi sağlıyor.

OpenAI, bir blog yazısında güncellemeyi şöyle açıklıyor: “ChatGPT artık öğrendiklerini sohbetler arasında taşıyabiliyor ve böylece daha alakalı yanıtlar verebiliyor. ChatGPT ile sohbet ederken ondan belirli bir şeyi hatırlamasını isteyebilir veya ayrıntıları kendisinin bulmasına izin verebilirsiniz. ChatGPT’nin hafızası, onu ne kadar çok kullanırsanız o kadar iyi olacak ve zaman içinde gelişmeleri fark etmeye başlayacaksınız.”

chatgpt

ChatGPT’nin banliyöde yaşadığınızı ve bu nedenle toplu taşıma yerine araba kullanmayı tercih ettiğinizi hatırlamasını istiyorsanız ona bu gerçeği basitçe söyleyebilirsiniz. Örneğin, “Banliyöde yaşadığımı ve çoğunlukla araba kullandığımı unutma.”. Ya da anaokuluna giden bir çocuğunuz olduğu için çocuk yetiştirme konusundaki tavsiyelerinin daha küçük çocuklarla ilgili olmasını istiyorsanız bunu vurgulayabilirsiniz. Örneğin, “Anaokuluna giden bir çocuğum olduğunu unutma.”.

OpenAI, hafızanın iş bağlamında da yararlı olabileceği çeşitli yolları listeliyor. Örneğin blog yazıları için ton, ses ve biçimlendirme tercihlerini; programlama için ise dilleri ve yazılım iskeletlerini hatırlamak. GPT’ler aslında kendi hafızalarına sahip. Örneğin Books GPT, daha önce hangi kitapları okuduğunuzu ve en çok hangi türlerden hoşlandığınızı otomatik olarak hatırlayabiliyor. Ancak bu hafızalar, ChatGPT ile asla paylaşılmaz.

Hem ChatGPT hem de GPT’ler için bellek özelliği, ChatGPT ayarları menüsünden istenildiği zaman devre dışı bırakılabilir. Kapatıldığında ChatGPT ve GPT’ler bellek oluşturmaz veya kullanmaz. Aynı menüden belirli anıları görüntüleyebilir, silebilir veya tüm anıları temizleyebilirsiniz. Sohbet geçmişinden bir sohbeti silmenin ChatGPT’nin veya bir GPT’nin anılarını silmeyeceğini unutmayın. Bunun için belleğin kendisini silmeniz gerekir.

chatgpt hafiza ozelligi 1707856064

Özellikle hafıza özelliği ile ChatGPT’nin zaman içinde hafızasında çok sayıda hassas kişisel bilgi biriktirebileceği düşünülebilir. OpenAI, bu olasılığı kabul ediyor ayrıca ChatGPT ticari müşterileri ve vazgeçen kullanıcılar için bir istisna ile modellerini geliştirmek için hafızaları kullanabileceğini söylüyor. Ancak OpenAI, ChatGPT’yi bir kullanıcı açıkça istemediği sürece sağlık bilgileri gibi hassas bilgileri “proaktif olarak” hatırlamaktan uzaklaştırmak için adımlar attığını da söylüyor.

Gizliliği daha fazla koruyan bir deneyim için OpenAI, ChatGPT’de başlangıçta kullanıcılarının küçük bir alt kümesiyle sınırlı olan yeni bir Geçici Sohbet özelliğini kullanıma sunuyor. Geçici Sohbet ile özündeki boş sayfa ile diyalog kurabilirsiniz. ChatGPT, önceki konuşmalardan haberdar olmayacak veya anılara erişmeyecek ancak etkinleştirildiği takdirde özel talimatları izleyecek. Ancak OpenAI, güvenlik nedeniyle Geçici Sohbet konuşmalarının bir kopyasını 30 güne kadar saklayabileceğini söylüyor.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz