fbpx

Biden’ın TikTok Kampanyası, Ulusal Güvenlik Endişelerini Artırıyor

Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Pazar günü Biden’ın yeniden seçim kampanyasının düzenleyicileri, başkanlık seçimleri öncesinde genç seçmenlere ulaşmak amacıyla yeni TikTok hesabını tanıtmak için Super Bowl’u kullandı.
  • Demokrat senatör Mark Warner pazartesi günü bu durumla ilgili yaptığı açıklamada ulusal güvenlikle ilgili endişelerini dile getirdi.
  • Geçen yıl Biden yönetimi, devlet kurumlarına TikTok’u federal hükümete ait telefon ve cihazlardan kaldırmalarını emretmişti.

Pazar günü Biden’ın yeniden seçim kampanyasının düzenleyicileri, başkanlık seçimleri öncesinde genç seçmenlere ulaşmak amacıyla yeni TikTok hesabını tanıtmak için Super Bowl’u kullandı. ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı, Başkan Joe Biden’ın kampanyasının TikTok’a dâhil olma kararından endişe duyduğunu söyledi.

Kampanyanın TikTok’ta başlatılması, Çinli teknoloji şirketi ByteDance’a ait olan uygulamanın potansiyel ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle ABD’de inceleme altında olduğu göz önüne alındığında dikkat çekiyor. Bazı ABD milletvekilleri, Çin hükümetinin kullanıcı verilerine erişebileceği veya insanların uygulamada gördüklerini etkileyebileceği endişesiyle uygulamanın yasaklanması çağrısında bulundu.

Demokrat senatör Mark Warner pazartesi günü yaptığı açıklamada ulusal güvenlikle ilgili endişelerini dile getirdi. Warner, “TikTok’u yasaklayan Hindistan’ı takip etmek için hala bir yol bulmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri de kampanyanın TikTok’a katılma kararını eleştirdi. Beyaz Saray sözcüsü John Kirby, TikTok’un devlet cihazlarında kullanımına ilişkin ulusal güvenlik endişeleri konusunda hiçbir şeyin değişmediğini söyledi. Geçen yıl Biden yönetimi, devlet kurumlarına TikTok’u federal hükümete ait telefon ve cihazlardan kaldırmalarını emretmişti.

bidentt
Biden'ın TikTok Kampanyası, Ulusal Güvenlik Endişelerini Artırıyor 14

TikTok, ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmayacağını ve kullanıcılarının gizliliğini korumak için önemli önlemler aldığını savundu. Şirket, haber ajanslarının yorum sorularına yanıt vermedi. Biden kampanyası dahilinde yapılan açıklamada, Meta’nın Instagram’ı ve eski Başkan Donald Trump tarafından kurulan Truth Social gibi diğer sosyal medya uygulamaları da dâhil olmak üzere seçmenlerle bulundukları yerde buluşmaya devam edeceğini söyledi.

Bir kampanya yetkilisi, kampanyanın cihazları için gelişmiş güvenlik önlemleri aldığını ve TikTok’taki varlığının uygulamanın devam eden güvenlik incelemesinden bağımsız olduğunu da sözlerine ekledi.  ABD Hazinesi liderliğindeki Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) Mart 2023’te TikTok’un Çinli sahiplerinden hisselerini satmalarını ya da uygulamanın yasaklanması olasılığıyla karşı karşıya kalmalarını talep etti ancak yönetim hiçbir adım atmadı.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre, pazartesi günü yaptığı açıklamada CFIUS tarafından yapılan incelemenin devam ettiğini ve Beyaz Saray’ın daha önce Warner ve diğerleri tarafından yönetime yabancılara ait uygulamaların yarattığı tehditleri ele almak için yeni araçlar sağlamak üzere sunulan yasayı onayladığını belirtti. TikTok geçtiğimiz ay Kongre’ye, 170 milyon Amerikalının uygulamayı kullandığını söyledi.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz