//

Microsoft, Windows 11 İçin Kendi DLSS Benzeri Upscaler Üzerinde Çalışıyor

  • Bir X kullanıcısı, hafta sonu Windows 11’in en son test sürümlerinde DLSS benzeri upscaler özelliğini keşfetti. Microsoft otomatik süper çözünürlüğü “desteklenen oyunları gelişmiş ayrıntılarla daha sorunsuz oynatmak için yapay zekayı kullanmanın” bir yolu olarak tanımladı.
  • Microsoft’un geliştirdiği özellik Nvidia’nın oyunları yükseltmek, kare hızlarını ve görüntü kalitesini artırmak için yapay zeka kullanan Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) teknolojisine çok benziyor.
  • Microsoft ayrıca Windows 11 için geliştirilmiş bir renk yönetimi özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik HDR kullanan en yeni OLED monitörler için faydalı olacak.

Microsoft, PC oyunları için kendi DLSS benzeri AI upscaler özelliğini hazırlıyor gibi görünüyor. X kullanıcısı PhantomOcean3, hafta sonu Windows 11’in en son test sürümlerinde bu özelliği keşfetti ve Microsoft otomatik süper çözünürlüğü “desteklenen oyunları gelişmiş ayrıntılarla daha sorunsuz oynatmak için yapay zekayı kullanmanın” bir yolu olarak tanımladı.

Microsoft’un geliştirdiği özellik Nvidia’nın oyunları yükseltmek, kare hızlarını ve görüntü kalitesini artırmak için yapay zeka kullanan Deep Learning Super Sampling (DLSS) teknolojisine çok benziyor. AMD ve Intel de kendi varyantlarını sunuyor; FSR ve XeSS’in her ikisi de son PC oyun sürümlerinde popülerlik kazanıyor.

Windows 11 test sürümlerinde yeni bir yapay zeka süper çözünürlük özelliği keşfedildi.

Microsoft yeni süper çözünürlük özelliğini henüz resmî olarak duyurmadı. Bu nedenle tam olarak nasıl çalışacağı veya herhangi bir özel donanım gerektirip gerektirmeyeceği belli değil. Nvidia’nın DLSS’si RTX serisi grafik kartlarında bulunan tensör çekirdeklerinden yararlanırken, AMD’nin FSR’ı ve Intel’in XeSS’i de rakip GPU’larda çalışıyor.

Microsoft ayrıca Windows 11 için geliştirilmiş bir renk yönetimi özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik HDR kullanan en yeni OLED monitörler için faydalı olacak. Windows yıllardır işletim sistemi düzeyinde iyi bir renk yönetim sisteminden yoksundu.

Yapılacak değişikliklerle, renk yönetimi Windows 11’in ana ekran ayarları alanına entegre edilecek ve PC kullanıcılarının sRGB ve DCI-P3 için renk profillerini ayarlamasına olanak tanıyacak. Ayrıca bu çeşitli renk profillerini otomatik olarak kontrol edecek yeni bir özellik de var.

Microsoft bu renk yönetimi özelliği hakkında “Otomatik renk yönetimi, uygulamalarınızın ve diğer içeriğinizin bu ekranda doğru renklere sahip olmasını sağlar.” diye belirtiyor. Ancak bunun Windows 11 kullanıcılarının gama eğrilerini kolayca değiştirmesine izin verip vermeyeceği belli değil.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın