/

Bir Hastane, 100 Bin Dolar Değerinde Apple Vision Pro Satın Aldı

  • Sharp HealthCare hastanesi, 100 bin dolardan fazla eden 30 adet Apple Vision Pro satın aldı.
  • Sharp HealtCare’ın yaptığı bu satın alımın amacı ise sağlık alanında karma gerçeklik teknolojisini kullanmak ve teknolojinin işlevli olduğu alanları belirlemek.
  • Hastane, 30 cihazı teslim aldı ve şimdiden çeşitli işlerde çalışan sağlık çalışanlarına verdi.

Geçtiğimiz günlerde Apple, yıllar sonra ilk kez yeni bir ürünle karşımıza çıktı: Apple Vision Pro. Etkileyici işler yapabilen bu cihaz, gerçeklikle sanal görüntüyü birbirine entegre eden bir karma gerçeklik gözlüğü. Bugüne kadar birçok alanda kullanılan bu gözlük, şimdi ise sağlık alanında kullanılacak.

San Diego’da bulunan Sharp HealthCare hastanesi, toplamda 100 bin dolardan fazla eden 30 adet Apple Vision Pro satın aldığını duyurdu. Hastanenin bu karma gerçeklik gözlüklerine büyük para harcamasının sebebi ise ürünün sağlık alanındaki uygulamalarını araştırmak ve eskisiyle karşılaştırmak.

Sharp HealthCare, yakın zamanda 30 adet Vision Pro seti teslim aldı ve bunları çeşitli işlerde çalışan sağlık çalışanlarına verdi.

Eski ve yeni yöntemler karşılaştırılacak

Sharp HealtCare yetkilisi Dan Exley, Sharp’ın odak noktasının sağlık hizmetlerini yerine getirmenin eski ve yeni yollarını titizlikle karşılaştırarak hangi görevlerin Apple Vision Pro ile daha iyi sonuç verdiğini belirlemeye çalışmak olacağını söyledi.

Dan Exley, “Doktorların, hemşirelerin, bilişimcilerin, yazılım geliştiricilerin ve diğerlerinin hemen kullanmaya başlamasını sağlayacak kadar cihaza yatırım yaptık. Hangi görevlerin ve iş akışlarının en iyi olduğunu bulmak için bizimle birlikte çalışmalarını istiyoruz.” dedi.

Apple Vision Pro bir hastanede nasıl kullanılabilir?

Apple’ın gözlüğü, travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde hali hazırda kullanılan VR teknolojisinin yerini alabilir, cerrahi operasyonlarda zaman ve rahatlık kazandırabilir ve aynı anda lazım olan birçok bilgiyi sağlık çalışanına sağlayabilir.

Çalışmalar ayrıca, üç boyutlu olarak gösterilebilen sanal modellerin tıp uzmanlarına karmaşık anatomiyi öğretmek ve hastaların yaşayacakları tıbbi prosedürleri daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için harika olduğunu gösteriyor.

Bu birkaç örnek haricinde daha birçok alanda kullanılabilecek bu cihaz, sağlık alanında çalışanlara ve hastalara büyük kolaylık sağlayabilir. Umuyoruz ki bu ve bu gibi yararlı teknoloji araştırmaları daha da artar.

Derleyen: Ömer Kağan Selen

Ömer Kağan Selen

'Dijital dünya' ile 'gerçek dünya' kavramlarının aynı anlamı ifade edeceği günler uzak değil. Henüz temelleri atılmış bu yeni dünyanın bir parçası değil bir yaratıcısı olmak için çalışan bir yazılım geliştiricisi. Her insanın önce kendi sonra çevresi için çalışmasını hayatın esas amaçları olarak gören biri.
Kağan'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, gelişim için kullanıldıkça iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın