/

Milyonlarca Hacklenmiş Diş Fırçası, Siber Saldırılarda Kullanılabilir

  • Güvenlik araştırmacıları, milyonlarca diş fırçasının siber saldırıda kullanılma potansiyeline dikkat çekti.
  • İnternet bağlantılı diş fırçaları, botnet oluşturup web sitelerini aşırı yükleyerek saldırılar gerçekleştirebilir.
  • Bu olay, akıllı cihazların güvenlik risklerini vurgulayarak geniş güvenlik önlemlerini gerektiriyor.

Güvenlik araştırmacıları, ele geçirilen milyonlarca diş fırçasının büyük ölçekli bir siber saldırıda kullanılma potansiyeli hakkında bir uyarı yayımladı. İnternet bağlantılı bu diş fırçaları, aşırı web trafiğine sahip web siteleri ve sunucular tarafından dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları gerçekleştirebilecek bir botnet oluşturmak için kullanılabilir.

İsviçre gazetesi Aargauer Zeitung, bu tehdidi bildiren ilk basın oldu. Büyük web sitelerinin kesintiye uğrayabileceğini, bunun da önemli finansal kayıplara neden olabileceğini öne sürdü ancak sonradan Fortinet tarafından olayın gerçek bir olay değil de varsayımsal olduğu açıklandı.

Fortinet web kameraları, bebek monitörleri ve ev aletleri gibi akıllı cihazların sağladığı tehlikelere vurgu yaptı; bu tür cihazların istismara açık olabileceğini belirtti. Fortinet İsviçre’den Stefan Züger, bu tür cihazları güvence altına almanın saldırılarda kullanılmalarını veya kendilerinin kurban olmalarını önlemek için önemli olduğunu vurguladı.

Las Vegas’taki CES teknoloji konferansı, yastıklardan aynalara kadar internet bağlantılı ve yapay zekâ özellikli cihazların artan yaygınlığını gözler önüne serdi. Bu eğilim, özellikle Netscout’un yakın tarihli bir raporunda belirtilen kötü amaçlı botnet faaliyetlerindeki artış göz önüne alındığında yeni güvenlik endişelerini doğurdu.

Raporda, ocak ayında kötü niyetli botnet aktivitesinin iki katına çıktığı vurgulandı ve bu da siber suçlarda endişe verici yeni bir trende işaret ediyor. Saldırganların küresel interneti hedeflemek için bulut altyapısını kullandıklarını ileri sürerek siber tehditlere karşı potansiyel olarak uzun süreli bir savaşın başlangıcının sinyali verildi.

Saldırıya uğrayan diş fırçalarının siber saldırıya neden olduğu yönündeki ilk raporun varsayımsal olduğu ortaya çıksa da bu rapor internete bağlı cihazların güvenlik açıkları ve siber suçların artan tehdit ortamı hakkındaki daha geniş endişelerin altını çiziyor.

Potansiyel saldırılara ve akıllı teknolojilerin kötüye kullanımına karşı koruma sağlamak için sağlam güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyaç vurgulanıyor.

Derleyen: Eliz Canyurt

Eliz Canyurt

Keşfetmeye olan tutkusuyla deneyimler elde etmek için fırsatları değerlendiren bir tasarım öğrencisi. Yaratıcılığını ve pozitifliğini her zaman ön planda tutarak öğrenmeye ve gelişmeye ilgili olan Eliz, bu yeni deneyimini ise gündemi yakından takip edebileceği ve kendini yazarlık konusunda geliştirebileceği dijitaliyidir’de sürdürüyor. Eliz’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital geleceği şekillendireceği için iyidir.” oldu.

Bir yanıt yazın