/

Huawei’den Apple Vision Pro’ya Rakip Gelebilir: Huawei Vision

  • Geçenlerde piyasaya sürülen Apple Vision Pro’ya Huawei’den rakip bir karma gerçeklik gözlüğü gelebileceği iddia ediliyor.
  • Meizu’nun eski pazarlama müdürü tarafından ortaya atılan iddiaya göre Huawei Vision ismini alacak bu karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro’dan çok daha hafif olacak.
  • Huawei’nin gelecekte çıkarabileceği bir gözlükle Apple Vision ile rekabet edebileceği tartışma konusu.

Geçtiğimiz günlerde Apple, yıllar sonra ilk kez yeni bir ürünle karşımıza çıktı: Apple Vision Pro. Etkileyici işler yapabilen bu cihaz, yaklaşık 600 gram ağırlığında gerçeklikle sanal görüntüyü birbirine entegre eden bir karma gerçeklik gözlüğü.

Şimdi ise Çin merkezli dev teknoloji şirketi Huawei’nin gelecekte yapacağı bir lansmanla Apple Vision Pro’ya rakip çıkaracağı iddia ediliyor. Telefon üreticisi Meizu’nun eski pazarlama müdürü Li Nan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Huawei’nin Vision Pro isimli bir ürününü Apple Vision Pro ile karşılaştırdı.

Li Nan, isminin “Huawei Vision” olacağını söylediği bu cihaz ile Apple Vision Pro’yu karşılaştırdı. Paylaşıma göre Huawei Vision’un 600 gram civarındaki Apple Vision Pro’dan çok daha hafif, 350 gram ağırlığında olacağını, Huawei modelinin micro-OLED 4K ekrana sahip olacağını ve gecikmesiz gezinme sunacağını belirtti.

Huawei, Apple ile rekabet edebilir mi?

Kâğıt üzerinde her iki karma gerçeklik gözlüğü de donanım özellikleri açısından benzer görünüyor ancak derinlemesine bir karşılaştırma durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Apple, yıllar önce duyurduğu bu karma gerçeklik gözlüğü üzerinde uzun süredir çalışıyordu. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen bu gözlük incelendiğinde, yapısında Apple’ın kendi çipleri M2 ve R1’in birlikte kullanıldığını görüyoruz.

Ekran kısmında ise Apple Vision Pro’nun milyonlarca küçük sayıda piksele sahip olduğunu ve yoğun renklerle dolu görüntüler oluşturabildiğini biliyoruz. Ayrıca telefon arayüzü ve uygulamalarla entegre sağlamak gözlükte güçlü bir işletim sistemini gerekli kılıyor.

Öte yandan Huawei Vision’un hafif olacağının söylenmesi ve muhtemelen daha uygun fiyatla gelecek olması Huawei’ye avantaj sağlıyor. Ancak yine söyleyelim, henüz bu ürün hakkında resmî bir açıklama yok.

Henüz yeni yeni iddialarını duyduğumuz Huawei Vision’un Apple Vision Pro ile rekabet edebileceği konusunda yorum sizin. Her durumda gelecek gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.

Derleyen: Ömer Kağan Selen

Ömer Kağan Selen

'Dijital dünya' ile 'gerçek dünya' kavramlarının aynı anlamı ifade edeceği günler uzak değil. Henüz temelleri atılmış bu yeni dünyanın bir parçası değil bir yaratıcısı olmak için çalışan bir yazılım geliştiricisi. Her insanın önce kendi sonra çevresi için çalışmasını hayatın esas amaçları olarak gören biri.
Kağan'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, gelişim için kullanıldıkça iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın