fbpx

Bitcoin ETF İhraççıları Yıl Sonuna Kadar Azalabilir

Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
4 dk Okuma Süresi
  • Valkyrie Funds’ın baş yatırım sorumlusu Steven McClurg, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) faaliyete geçmelerinin birinci ay dönümüne yaklaştıklarını ancak ETF alanının yıl sonuna kadar daralma ihtimali olduğunu söyledi.
  • McClurg, şu anda faaliyet gösteren on ihraççıdan sadece “yaklaşık yedi ya da sekizinin” ayakta kalacağını öngörüyor.
  • McClurg bunun sebebini Bitcoin için spot bir ETF işletmenin maliyetlerinin çok külfetli olabileceğine bağlıyor.

Valkyrie Funds’ın baş yatırım sorumlusu Steven McClurg, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) faaliyete geçmelerinin birinci ay dönümüne yaklaştıklarını ancak ETF alanının yıl sonuna kadar daralma ihtimali olduğunu söyledi. McClurg, şu anda faaliyet gösteren on ihraççıdan sadece “yaklaşık yedi ya da sekizinin” ayakta kalacağını öngörüyor. Verdiği bir demeçte bunun nedenini, özellikle de şu anda mücadele eden ihraççıların karlılığına zarar verebilecek dibe doğru ücret kesme savaşının ortasında, Bitcoin için spot bir ETF işletmenin maliyetlerinin çok külfetli olabileceği şeklinde açıkladı.

McClurg, “Şimdiye kadar 100 milyon dolar (yönetim altındaki varlık) toplamadıysanız bu işi bırakabilirsiniz.” dedi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun 10 Ocak’ta Bitcoin spot ETF’lerinin ilk grubuna onay vermesinden bu yana, fon akışı güçlü oldu. Yalnızca ilk işlem gününde 4,5 milyar dolarlık işlem gerçekleşti ki bu herhangi bir standarda göre muazzam bir başlangıç.

McClurg, geçen aya bakıldığında piyasadaki olayların büyük ölçüde Valkyrie’nin lansman öncesi beklentileriyle uyumlu olduğunu söyledi. McClurg’a göre bunun istisnası, tröstten ETF’ye dönüşen Grayscale’den daha yüksek çıkış beklentisiydi ve bu da Bitcoin’de bir satışa yol açarak değerin toparlanmadan önce 41.000 doların altına düşmesine katkıda bulundu. Ancak bu satış baskısı son zamanlarda azalmış olsa bile McClurg daha fazla çıkışın olmasını ve diğer ETF’ler arasında dağılmasını bekliyor. Bu alanda aralarında BlackRock ve Fidelity gibi Wall Street devlerinin de bulunduğu dokuz rakibi bulunan Valkyrie, ciddi bir rekabetle karşı karşıya. BlackRock’ın iShares Bitcoin ETF’si ve Fidelity Wise Origin Bitcoin Fonu, piyasaya sürülmek üzere onay aldığından bu yana geçen ay yönetim altındaki varlıklarda 3 milyar dolar sınırını aşarken Ark Invest’in 21Shares ve Bitwise’ın ETF’leri de 700 milyon doların üzerinde giriş gördü.

Bunun ışığında McClurg, Valkyrie’nin daha büyük ihraççılar tarafından işletilen ETF’lerden daha iyi performans gösterdiğini belirterek firmasının dijital varlıklarla ve geleneksel pazarlarda çalışma konusundaki uzun geçmişinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Valkyrie’nin 8 Şubat itibariyle AUM’si 123,7 milyon dolar civarında ve bu rakam devasa rakiplerinden çok daha küçük. Ancak McClurg önemli olanın onları geçmek olmadığını söylüyor: “BlackRock ve Fidelity’yi yenemezsiniz. Onların esir pazarları var. Ancak bir sonraki kademeye inerseniz, bence oldukça iyi gidiyoruz.” diye açıklıyor McClurg.

ETF rekabetinin yoğunluğu çok şiddetli ve bunun piyasaya sürülmeden önce ve sonra gerçekleşen ücret indirimleri turlarından daha fazla ifade edildiği bir yer yok. Bu kesintiler daha fazla yatırımcıyı cezbetmeyi amaçlıyor ancak ETF’lerin getirilerini azaltma pahasına yapılıyor. 11 Ocak’ta Valkyrie sponsor ücretini BlackRock ve Fidelity’nin uyguladığı ücrete eşit olacak şekilde %0,25 olarak belirledi. McClurg, Valkyrie’nin bu şekilde aykırı bir örnek olmaktan kaçınmaya çalıştığını ancak bu kadar erken bir aşamada kesintileri “talihsizlik” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Güvenlik ve saklama masrafları da dâhil olmak üzere spot ETF işletmenin getirdiği yüksek maliyetler nedeniyle, bu kesintiler şu anda geride kalan ihraççılar için sürdürülmesi zor hale gelebilir. Kârlılığın önündeki bu zorluklar McClurg’un mevcut ihraççıların gelecek yıla kadar küçüleceği yönündeki öngörüsünü destekliyor. McClurg, “Bazı ihraççıların Bitcoin spot ETF’lerini iptal etme acısını yaşayacağını göreceğimizi düşünüyorum çünkü birincisi, para kazanmıyorlar. İkincisi, asla para kazanamayacaklar. Bence kimin çaresiz olduğunu tespit etmek istiyorsanız Bitcoin spot Super Bowl reklamlarına bakın.” diyor.

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

fatmaebrar fotograf1
Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
Takip et:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.
Yorum yaz