/

NVIDIA’nın Şirket Değeri Amazon’u Geçmek Üzere

  • Son dönemdeki yapay zekâ yarışından en kârlı çıkan şirketlerden birisi dünyanın en büyük çip üreticilerinden NVIDIA oldu.
  • NVIDIA hisseleri, geçtiğimiz yılda 3 kat arttıktan sonra şirket dünyanın en değerli altıncı şirketi haline geldi.
  • NVIDIA’nın şirket değeri artışlardan sonra 1,720 trilyon dolara ulaştı. Şirket, 1,764 trilyon dolar değerindeki Amazon’u geçmek üzere.

Yapay zekâ, aktif olarak hayatımıza son birkaç yıldır girmiş olsa da günümüzde büyük önem taşıyor. Makale yazanından tutun görüntüyü işleyene kadar birçok yapay zekâ hayatımızın kolaylaşmasında büyük rol oynuyor.

Yapay zekâ devrimi, yalnızca bizlere değil dev şirketlerin mücadelesine de yansıdı. Son dönemde yapay zekâ üretimine ihtiyaç son derece yüksek olduğundan dolayı yapay zekâ üreten şirketler ve yapay zekâ donanımı üreten şirketler durmadan üretim yapıyor ve kazanıyor.

NVIDIA yapay zekâ yarışının galiplerinden

NVIDIA, yapay zekâ yarışının en çok kazanan isimlerinden biri oldu. Ürettiği rakipsiz çipler oyun alanında çok rağbet görmesinin yanı sıra yapay zekânın çalıştırılmasında da iyi iş çıkarıyor. Diğer büyük teknoloji şirketleri, NVIDIA’nın çiplerini satın alıyor ve şirket milyonlarca dolar kâr elde ediyor.

Milyonlarca dolar değerindeki çip satışları sonucu Nvidia’nın hisseleri 2023’te üç kattan fazla arttı. Artıştan sonra şirket, şimdiden dünyanın en değerli altıncı şirketi haline geldi. Şirketin hisseleri son 5 günde de yüzde 8,84’lük bir artış gösterdi.

Dünyanın en değerli şirketleri | Kaynak: companiesmarketcap.com

NVIDIA, Amazon’un ensesinde

Son dönemdeki yükselişi sonucu NVIDIA’nın şirket değeri anlık olarak 1,720 trilyon dolara ulaştı. Bu değerle NVIDIA, e-ticaret devi Amazon’u geçmeye çok yakın. Amazon, 1,764 trilyon dolarla dünyanın en değerli şirketleri arasında beşinci.

NVIDIA’nın durmak bilmez ilerlemesi daha ne kadar devam edecek kesin olarak bilinmez ancak yapay zekâya olan talep her geçen gün artıyor. Yapay zekâ talebinin artmasıyla da NVIDIA’ya olan ihtiyaç sonlanmayacak gibi görünüyor. (YTD)

Derleyen: Ömer Kağan Selen

Ömer Kağan Selen

'Dijital dünya' ile 'gerçek dünya' kavramlarının aynı anlamı ifade edeceği günler uzak değil. Henüz temelleri atılmış bu yeni dünyanın bir parçası değil bir yaratıcısı olmak için çalışan bir yazılım geliştiricisi. Her insanın önce kendi sonra çevresi için çalışmasını hayatın esas amaçları olarak gören biri.
Kağan'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, gelişim için kullanıldıkça iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın