/

Microsoft Linux’un Sudo Komutunu Windows 11’e Getiriyor

  • Windows 11 yakında geliştiriciler için tasarlanmış yerleşik bir sudo komutuna sahip olacak.
  • “Superuser do” ifadesinin kısaltması olan sudo, Linux ve macOS gibi Unix tabanlı işletim sistemlerinde programları daha yüksek güvenlik ayrıcalıklarıyla veya başka bir kullanıcı olarak çalıştırmak için yaygın olarak kullanılır.
  • Microsoft sudo komutunun üç modda yapılandırılmasına izin verecek: Yeni bir pencere, giriş devre dışı bırakılmış ve satır içi. Linux’un sudo’suna en çok benzeyen mod satır içi modu.

Windows 11 yakında geliştiriciler için tasarlanmış yerleşik bir sudo komutuna sahip olacak. “Superuser do” ifadesinin kısaltması olan sudo, Linux ve macOS gibi Unix tabanlı işletim sistemlerinde programları daha yüksek güvenlik ayrıcalıklarıyla veya başka bir kullanıcı olarak çalıştırmak için yaygın olarak kullanılır. Örneğin komut dosyalarını test etmek isteyen geliştiriciler için kullanışlıdır.

Microsoft, geliştiricilerin yükseltilmiş araçları doğrudan yükseltilmemiş bir konsol oturumundan çalıştırmasına izin vermek için Windows içinde sudo kullanıyor. Microsoft’ta ürün yöneticisi olan Jordi Adoumie, “Bu, yeni bir yükseltilmiş konsol açmak zorunda kalmadan bir komutu yükseltmek isteyen kullanıcılar için ergonomik ve tanıdık bir çözüm.” diye açıklıyor.

Sudo, Windows 11’in gelecekteki bir sürümünde geliştirici ayarlarından kontrol edilebilir. Görsel: Microsoft

Sudo, bugün Windows 11’in en son Canary yapısının bir parçası olarak test ediliyor. Bu nedenle 2024’ün sonlarına kadar Windows 11’in normal sürümlerinde kullanılamayacak. Microsoft sudo komutunun üç modda yapılandırılmasına izin verecek: Yeni bir pencere, giriş devre dışı bırakılmış ve satır içi. Linux’un sudo’suna en çok benzeyen mod satır içi modu.

Adoumie, “Önümüzdeki aylarda Windows için Sudo belgelerini genişletmek için çalışacağız ve sudo’yu ‘Inline’ yapılandırmasında çalıştırmanın güvenlik etkileri hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacağız” diyor.

Microsoft ayrıca GitHub’daki bu sudo projesini açık kaynak olarak kullanıyor ve önümüzdeki aylarda sudo ile ilgili planları hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı planlıyor.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın