fbpx

Jüpiter’in Volkanik Uydusu Io’nun Dikkat Çeken Fotoğrafı!

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • NASA’nın Juno uzay aracı, Jüpiter’in volkanik uydusu Io’ya ikinci kez yakın ziyaret gerçekleştirdi.
  • Bu ziyaret sırasında Juno, Io’nun volkanik aktivitelerini ve yüzey özelliklerini detaylı bir şekilde inceledi.
  • Bilim insanları, Juno’nun verilerini kullanarak Io’nun yapısı ve volkanik aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyor.

NASA’nın Juno uzay aracı, Jüpiter’in volkanik uydusu Io’ya ikinci yakın ziyaretini gerçekleştirdi. Bu ziyaret, Io’nun olağanüstü manzaralarını yakalamak için fırsat sundu.

RP5zTbr9anucPGgcRbuGgP 1200 80
NASA’nın Juno uzay aracı Jüpiter’in uydusu Io’ya ikinci yakın ziyaretini gerçekleştirdi. (Kaynak: NASA)

NASA ve Güneybatı Araştırma Enstitüsü, Juno’nun son ziyaretini kutlamak için Io’nun görüntülerini içeren yeni bir dizi fotoğraf yayımladı. Bilim insanları ayrıca Juno’nun volkanik patlamalardan kaynaklanan ışık noktalarıyla dolu Jovian uydusuna olan yaklaşımını gösteren bir video yayımladılar.

2011 yılında fırlatılan Juno, 2016’da Jüpiter’in yörüngesine girdi. Her yörünge, Juno’nun gezegenden uzaklaşmadan önce Jüpiter kutuplarının yakınından geçmesini sağlıyor. Başlangıçta 2021’de tamamlanması planlanan görev, NASA’nın daha büyük uyduları keşfetme isteğiyle uzatıldı.

Io, Juno’nun ziyaret ettiği uydulardan biri. Uzay aracı, şimdiye kadar Galileo uzay aracı hariç Ay’a en çok yaklaşan araç olarak kaydedildi. Juno, son birkaç gün içinde 58. yörüngesini tamamlayarak Io’ya ikinci yakın geçişini de gerçekleştirdi.

Io, devasa Jüpiter ve uydusu Europa’nın etkisi altında ve volkanik faaliyetlerin merkezi haline gelmiş durumda. Ancak bu sürecin tam olarak nasıl işlediği hakkında kesin bilgilere sahip değiliz. Bilim insanları, Io’nun yapısını ve volkanlarını anlamak için Juno verilerini kullanmayı umuyorlar.

Juno’nun görevi, şu an için Eylül 2025’e kadar uzatıldı.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz