fbpx

Elden Ring Mobil Oyununun Tencent’te Geliştirilmekte Olduğu Bildirildi

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Tencent’in FromSoftware imzalı 2022 yapımı Elden Ring’in oynaması ücretsiz bir mobil versiyonu üzerinde çalıştığı bildiriliyor.
  • Çinli teknoloji devi, Tencent Holdings’in Ağustos 2022’de FromSoftware’in %16’sından biraz fazla hissesini satın almasının ardından oyun üzerinde çalışan “birkaç düzine kişilik” bir ekip oluşturmuş gibi görünüyor.
  • Rapor doğruysa, Elden Ring Tencent tarafından mobil ücretsiz sürümler oluşturmak üzere lisanslanan büyük oyun IP’lerinin en yenisi olacak.

Tencent’in FromSoftware imzalı 2022 yapımı Elden Ring’in oynaması ücretsiz bir mobil versiyonu üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Çinli teknoloji devi, Tencent Holdings’in Ağustos 2022‘de FromSoftware’in %16’sından biraz fazla hissesini satın almasının ardından oyun üzerinde çalışan “birkaç düzine kişilik” bir ekip oluşturduğu görüldü.

Rapor doğruysa, Elden Ring Tencent tarafından mobil ücretsiz sürümler oluşturmak üzere lisanslanan büyük oyun IP’lerinin en yenisi olacak. Bu alanda bugüne kadarki en başarılı oyunlar PUBG Mobile ve Call of Duty: Mobile oldu. Ayrıca Tencent ve iştirakleri Need for Speed ve Assassin’s Creed’in mobil versiyonları üzerinde de çalışmakta.

Büyük isimlerine rağmen, bu mobil oyunların başarısı garanti olmaktan uzak. Reuters daha önce bu tür lisans anlaşmalarının satışların %15 ila %20’si arasında telif ücreti taşıyabileceğini ve Apple’ın %30’a varan komisyonu gibi platform ücretlerinin ek olarak ödenmesi gerektiğini bildirmişti.

Tencent geçen yıl EA ile iş birliği içinde geliştirdiği Apex Legends’ın mobil versiyonunu kapattı. Ayrıca Nier serisine dayanan duyurulmamış bir mobil oyunu, iki yıllık geliştirme sürecine rağmen, para kazanma endişeleri nedeniyle iptal ettiği bildirildi. Tencent, Elden Ring gibi büyük ve öncelikle tek oyunculu bir deneyimi oynaması ücretsiz bir formata sığdırmaya çalışırken benzer zorluklarla karşılaşabilir.

Elden Ring’in mobil versiyonuna ilişkin haberler, Tencent’in Genshin Impact ve Eggy Party gibi oyunların geliştiricileri olan Çinli rakipleri miHoYo ve NetEase’in şiddetli rekabetiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde duyuruldu. Tencent’in CEO’su ve kurucu ortağı Pony Ma, şirketin Shenzhen’deki son yıllık toplantısında “Oyun bizim amiral gemisi işimiz… Ancak geçtiğimiz yıl önemli zorluklarla karşılaştık. Rakiplerimiz yeni ürünler üretmeye devam ettikçe kendimizi bir kayıp içinde bulduk ve hiçbir şey elde edemediğimiz hissine kapıldık.” dedi. Reuters’in haberine göre Ma, buna yanıt olarak Tencent’in verimliliği artırmak için Hunyuan AI modelini işinin farklı bölümlerine entegre etmeye odaklandığını söyledi.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz