fbpx

Tesla, Uyarı Işığı Sorunları Nedeniyle ABD’de Satılan Neredeyse Tüm Araçlarını Geri Çağırıyor

Gönderen Alp Eren Gümüş
4 dk Okuma Süresi
  • Şirket ABD’li yetkililerin artan incelemesi altında olduğu için 2 milyondan fazla Tesla’nın geri çağrılması bir yazılım güncellemesi ile tamamlanacak.
  • Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından cuma günü duyurulan yaklaşık 2,2 milyon aracın geri çağrılması, elektrikli araç üreticisine yönelik incelemelerin arttığının bir işareti.

Tesla, gösterge panelindeki bazı uyarı ışıklarının çok küçük olması nedeniyle ABD’de sattığı araçların neredeyse tamamını geri çağırıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından cuma günü duyurulan yaklaşık 2,2 milyon aracın geri çağrılması, elektrikli araç üreticisine yönelik incelemelerin arttığının bir işareti. Kurum ayrıca Tesla’nın direksiyon sorunlarıyla ilgili 2023 tarihli bir soruşturmayı, geri çağırmaya bir adım daha yaklaştıran bir mühendislik analizine sebebiyet verdiğini söyledi.

Belgeler, güncellemenin sürücülere yönelik uyarı ve ikazları artıracağını söyledi. Ajans fren, park ve kilitlenmeyen fren uyarı lambalarının federal güvenlik standartlarının gerektirdiğinden daha küçük bir yazı tipi boyutuna sahip olduğunu söylüyor. Bu durum kritik güvenlik bilgilerinin okunmasını zorlaştırarak kaza riskini artırabilir. NHTSA sorunu 8 Ocak’ta yapılan rutin bir güvenlik uygunluk denetiminde tespit ettiğini açıkladı. Tesla, sorunla ilgili olabilecek üç garanti talebi tespit etti, ancak herhangi bir çarpışma veya yaralanma raporu bulunmuyor.

Ajans tarafından cuma günü yayımlanan belgelere göre uyarı ışığı geri çağırma işlemi bir yazılım güncellemesi ile gerçekleştirilecek. Geri çağırma 2012 ila 2023 Model S, 2016 ila 2023 Model X, 2017 ila 2023 Model 3, 2019 ila 2024 Model Y ve 2024 Cybertruck modellerini kapsıyor.

Modern çağda geri çağırmalar genellikle yazılım yamalarının evden indirilmesini gerektirdiğinden, elektrikli araç sahiplerinin araçlarını bir bayiye getirmeleri gerekmeyecek. Tesla yazılım güncellemesini yayımlamaya çoktan başladı ve araç sahipleri 30 Mart’tan itibaren mektupla bilgilendirilecek.

Temmuz ayından bu yana düşüş eğiliminde olan ve geçen hafta şirketin dördüncü çeyrek kazanç raporunun ardından düşüşe geçen Tesla Inc. hisseleri, cuma günü erken işlemlerde %2,7 daha düşerek geçen yılın mayıs ayından bu yana görülmeyen seviyelere geriledi.

Aralık ayında NHTSA, Tesla’ya 2 milyondan fazla aracı geri çağırarak yazılımı güncellemesi ve Autopilot kullanırken sürücülerin dikkatini vermesini sağlaması gereken kusurlu bir sistemi düzeltmesi için baskı yaptı.

Geri çağırma, NHTSA tarafından Autopilot kısmi otomatik sürüş sistemi kullanımdayken meydana gelen bir dizi kazaya ilişkin iki yıllık bir soruşturmanın ardından geldi. Bazıları ölümcüldü.

Ajans, yaptığı incelemede Autopilot’un sürücülerin dikkatini verdiğinden emin olma yönteminin yetersiz olabileceğini ve “sistemin öngörülebilir kötüye kullanımına” yol açabileceğini tespit ettiğini söyledi.

Belgelerde, eklenen kontroller ve uyarıların “sürücüyü sürekli sürüş sorumluluğuna uymaya daha fazla teşvik edeceği” belirtildi.

Ancak güvenlik uzmanları, geri çağırma iyi bir adım olsa da hâlâ sürücüyü sorumlu tuttuğunu ve Autopilot’un duran araçlara tepki vermemesinin altında yatan sorunu çözmediğini söyledi. Tesla’nın direksiyon simidindeki elleri algılamaya dayanan sürücü izleme sisteminin sürücülerin kontrol etmesini engellemediğini söylediler.

Tesla web sitesinde Autopilot ve “tam otonom sürüş” sistemlerinin araçları süremeyeceğini ve insan sürücülerin her zaman müdahale etmeye hazır olması gerektiğini söylüyor.

Geçen yılın şubat ayında NHTSA, Tesla’ya “tam otonom sürüş” sistemine sahip yaklaşık 363.000 aracı geri çağırması için baskı yapmıştı çünkü bu sistem kavşaklarda hatalı davranabiliyor ve her zaman hız sınırlarına uymuyordu. Geri çağırma, Tesla’nın otomatik sürüş sistemlerine yönelik daha büyük bir soruşturmanın parçasıydı.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz