fbpx

Meta, Apple’ın Rakip Uygulama Mağazaları Kurmayı Çok Zorlaştırdığından Şikâyetçi

Gönderen Alp Eren Gümüş
2 dk Okuma Süresi
  • Yeni düzenlemeler sayesinde Apple, Avrupa Birliği’nde alternatif iPhone uygulama mağazalarının oluşturulmasına teknik olarak olanak sağlıyor. Ancak bu, Meta gibi büyük geliştiricilerin buna yanaşacağı anlamına gelmiyor.
  • CEO Mark Zuckerberg, Meta’nın perşembe günü yaptığı dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında şirketinin Apple’ın yeni politikalarına ilişkin görüşlerini paylaştı.
  • Zuckerberg açıklamasında, Apple yönetmeliği uygulama mağazalarına girmeyi oldukça zahmetli hale getirdiği ve AB yönetmeliğinin amacına aykırı olduğunu belirtti.

Yeni düzenlemeler sayesinde Apple, Avrupa Birliği’nde alternatif iPhone uygulama mağazalarının oluşturulmasına teknik olarak olanak sağlıyor. Ancak bu, Meta gibi büyük geliştiricilerin buna yanaşacağı anlamına gelmiyor.

CEO Mark Zuckerberg, Meta’nın perşembe günü yaptığı dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında şirketinin Apple’ın yeni politikalarına ilişkin görüşlerini paylaştı:

“Apple olayının bizim için herhangi bir fark yaratacağını düşünmüyorum. Çünkü uyguladıkları şekilde, herhangi bir geliştiricinin sahip oldukları alternatif uygulama mağazalarına girmeyi seçmesi beni çok şaşırtacaktır. Bunu o kadar zahmetli hale getirdiler ki ve bence AB yönetmeliğinin amacına o kadar aykırı ki, biz de dahil olmak üzere herhangi birinin orada ne yaptıklarını gerçekten ciddiye alması çok zor olacak.”

Apple yan yüklemenin bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunurken, AB’nin Dijital Pazarlar Yasası (DMA) iPhone’u bölgede açmaya zorladı. Ancak Apple, Meta’nınki gibi ücretsiz uygulamaların App Store dışında dağıtılması halinde iş modelini sekteye uğratacak yeni ücretler getirmekte.

Zuckerberg’in yorumları Spotify, Epic Games ve Microsoft gibi diğer App Store’u eleştiren isimlerin şikâyetlerini yansıtıyor. Epic CEO’su Tim Sweeney Apple’ın yan yükleme yaklaşımını “çöp” olarak nitelendirdi. Spotify CEO’su Daniel Ek ise bunun “yeni bir alçaklık” olduğunu söyledi. Ruby on Rails’in geliştiricisi ve 37signals’ın CTO’su David Heinemeier Hansson, kurulumu bir “gasp rejimi” olarak nitelendirdi.

Avrupalı düzenleyiciler, DMA’nın yürürlüğe gireceği 7 Mart’tan sonra Apple’ın yan yükleme uygulamasını inceleyeceklerini söylediler. AB, yasayı ihlal eden şirketlere yıllık gelirlerinin %10’una kadar para cezası verme yetkisine sahip.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz