fbpx

Moda Markası, AI Tarafından Oluşturulmuş Görseller Kullandığı için Eleştirildi

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Viral giyim markası Selkie, yeni giyim koleksiyonunda yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller kullandığı için eleştirilerin hedefi oldu.
  • Selkie’nin yeni koleksiyonu, kazaklarda kullanılan çeşitli hayvan illüstrasyonlarının yanı sıra elbiselerde tekrarlanan desenleri de içeriyordu.
  • Dikkatli bakanlar da baskılardan birinde tipik bir köpeğin sahip olduğundan daha fazla parmağı olan bir köpek yavrusunun yer aldığını fark etti.
  • Selkie konuyla ilgili yöneltilen soruları, kurucu Kimberley Gordon’un Sevgililer Günü koleksiyonundaki görselleri “vintage sanat, yapay zeka ve bilgisayar boyama” kullanarak yarattığı açıklamasıyla doğruladı.

Viral giyim markası Selkie, yeni giyim koleksiyonunda yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller kullandığı için eleştirilerin hedefi oldu. İtibarını etik üretim ve yaratıcı tasarım üzerine inşa eden bir şirket için makine tarafından üretilen görsellere yönelmek marka kimliğinin zedelenmesine sebep oldu.

Bu hafta Selkie, 2024 Sevgililer Günü koleksiyonu “Home Is Where the Heart Is” koleksiyonunu tanıttı. Yeni parçalardan birkaçı Instagram paylaşımında gösterildi. Ancak hayranlar bir şeylerin yanlış gittiğini hemen fark etti. Selkie’nin yeni koleksiyonu, kazaklarda kullanılan çeşitli hayvan illüstrasyonlarının yanı sıra elbiselerde tekrarlanan desenleri de içeriyordu. Dikkatli bakanlar da baskılardan birinde tipik bir köpeğin sahip olduğundan daha fazla parmağı olan bir köpek yavrusunun yer aldığını fark etti.

Selkie konuyla ilgili yöneltilen sorulara, kurucu Kimberley Gordon’un Sevgililer Günü koleksiyonundaki görselleri “vintage sanat, yapay zeka ve bilgisayar boyama” kullanarak yarattığını doğruladı. Bu durum web sitesindeki ürün listeleriyle de teyit edildi. Selkie teknolojinin “tartışmalı” olduğunu kabul etse de şirket, Gordon’un “yapay zekanın geleceğini sevdiğini” ve “inanılmaz bir araç olduğuna inandığını” belirtti.

Hayal kırıklığına uğrayanlar, Selkie’nin üretken yapay zeka kullanımını büyük ölçüde alaya aldı ve şirketi gerçek insan sanatçıları görevlendirmek yerine etik açıdan şüpheli bir teknolojiye yöneldiği için eleştirdi.

Selkie, Sevgililer Günü Instagram paylaşımlarına yapılan yorumları kısıtladı. Bununla birlikte, yapay zeka kullanımıyla ilgili eleştiriler her taraftan gelmeye devam ediyor. Facebook, X ve TikTok’ta da markayla ilgili tartışmalar sürüyor.

Selkie’nin üretken yapay zeka kullandığının ortaya çıkması, özenle seçilmiş masalsı fantezi imajına önemli ölçüde zarar vermiş gibi görünüyor. Birçok kişi, başlangıçta etik itibarı nedeniyle Selkie’ye ilgi duyarken, yapay zeka kullanımı nedeniyle artık markadan alışveriş yapma konusunda kendilerini rahat hissetmediklerini belirtti. Bu tür endişeler bir yana, bazı yorumlarda Selkie’nin üretken yapay zeka kullanımının marka değerini düşürdüğü ifade edildi.

Ancak Selkie, olumsuz tepkilere rağmen, Gordon’un “yıllar boyunca Selkie tasarımlarında birçok farklı teknik kullanmış” bir sanatçı olduğunu belirterek yapay zeka kullanma kararının arkasında durdu.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz