fbpx

OpenAI, GPT Store’u Kullanıma Sunuyor

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Çarşamba günü OpenAI, ücretli ChatGPT kullanıcılarının şirketin dil modellerine dayanan özel yapay zekaları alıp satabilecekleri bir pazar olan GPT Store’u açtı.
  • Yeni mağaza, kullanıcıların daha geniş bir araç yelpazesine erişmesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyacak.
  • OpenAI, ChatGPT’nin 3 milyondan fazla özel versiyonunun oluşturulduğunu ve her hafta mağazadaki yararlı GPT araçlarını öne çıkarmayı planladığını belirtti.

OpenAI çarşamba günü, ücretli ChatGPT kullanıcılarının şirketin dil modellerine dayanan özel chatbot araçlarını alıp satabilecekleri bir pazar olan GPT Store’u açtı.

ChatGPT ile yapay zeka alanındaki yükselişin öncüsü haline gelen OpenAI, ücretli ChatGPT Plus hizmeti aracılığıyla hâlihazırda özelleştirilmiş botlar sunuyor. Yeni mağaza, kullanıcıların daha geniş bir araç yelpazesine erişmesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyacak.

Yeni modeller sayesinde sohbet robotları; maaş pazarlığı yapmak, ders planları oluşturmak, yemek tarifleri geliştirmek dahil olmak üzere kendi kişilikleri veya temalarıyla geliştirilebilecek. Lansmanı duyuran bir blog yazısında OpenAI, ChatGPT’nin 3 milyondan fazla özel versiyonunun oluşturulduğunu ve her hafta mağazadaki yararlı GPT araçlarını öne çıkarmayı planladığını belirtti.

GPT mağazasının ilk olarak kasım ayında açılması planlanmıştı. Ancak geçen yılın sonlarında OpenAI yönetim kurulunun Sam Altman’ı CEO’luktan kovmasıyla şirkette yaşanan toplu istifalar açılışın ertelenmesine neden oldu. Altman bir hafta sonra, çalışanların toplu istifa tehdidiyle görevine geri döndü.

OpenAI bir blog yazısında, bu yılın ilk çeyreğinde bir gelir paylaşım programı başlatacağını ve bu program aracılığıyla üçüncü taraf geliştiricilere GPT’leriyle kullanıcı etkileşimine dayalı olarak ödeme yapılacağını söyledi. Konuyla ilgili ayrıntılar henüz paylaşılmadı.

OpenAI, geçen hafta platform geliştiricilerine gönderdiği bir e-postada, kullanıcılardan sohbet robotlarının kullanım politikalarına ve GPT marka yönergelerine uygun olduğundan emin olmalarını istedi. Şirket, lansmana eşlik eden bir basın açıklamasında, tasarım uygulaması Canva ve yürüyüş uygulaması AllTrails de dahil olmak üzere hâlihazırda sunulan birkaç ürünü vurguladı.

Yeni mağaza, ChatGPT Plus ve Enterprise adlı premium hizmetlerinin abonelerinin yanı sıra her kullanıcı için aylık 25 ABD doları olan Team adlı yeni bir abonelik katmanı tarafından da kullanılabiliyor. Ekip aboneleri ayrıca ekip ihtiyaçları için özel GPT’ler de oluşturabilecek.

Geliştiricilere yönelik açılış gününde Altman, ChatGPT ve OpenAI’ın teknolojisine dayalı ürünler geliştirirken telif hakkı yasasıyla ters düşebilecek geliştiricilerin yasal masraflarını karşılamayı teklif etti. OpenAI, büyük dil modellerini eğitmek için telif hakkıyla korunan metinleri kullandığı için telif hakkı ihlali iddiasıyla birçok kez dava edilmişti. Altman ocak ayı başında yaptığı açıklamada, yapay zekanın eğitim külliyatına telif hakkıyla korunan materyalleri dahil etmeden ChatGPT’yi oluşturmanın “imkânsız” olacağını da belirtmişti.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz