fbpx

Microsoft, Copilot’u Bazı Windows 11 Cihazlarında Otomatik Olarak Başlatmak İstiyor

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde yapay zeka destekli Copilot özelliğini geniş ekranlı cihazlarda otomatik olarak başlatma planlarını test ediyor.
  • Test, Windows 11’in Dev Channel ön izlemesi kapsamında gerçekleşiyor ve Microsoft, bu değişiklikle ilgili geri bildirim toplamayı hedefliyor.
  • Microsoft ayrıca Copilot’u Windows içindeki üçüncü taraf eklentilerde açabilecek ve özelleştirme seçeneklerini artırabilecek yeni özellikler üzerinde çalışıyor.

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminde bulunan yapay zeka destekli Copilot özelliğini, geniş ekranlı cihazlarda otomatik olarak başlatma planlarını test ediyor. Şirket, bu değişikliği Windows 11’in en yeni Dev Channel ön izlemesi kapsamında test etmeye başladı ve Windows test kullanıcılarına geri bildirim yapma imkânı sunuyor.

Microsoft’un blog yazısında, “Windows geniş ekran cihazlarda başladığında Copilot’un otomatik olarak açılmasını Dev Channel’daki bazı Windows Insider’lar ile deniyoruz” ifadesine yer verildi. Ancak, “geniş ekran” tanımı açıkça belirtilmemiş olup Copilot’un “daha geniş bir ekran kullanıldığında” otomatik olarak açılacağını belirten Windows 11 ayarları, ultra geniş monitörler ve geleneksel masaüstü çözünürlükleriyle sınırlı olabileceğini düşündürüyor.

CopilotSettings
Yeni Copilot ayarı. Kaynak: Microsoft

Her iki durumda da bu değişiklik, Microsoft’un Windows kullanıcılarının yapay zeka teknolojisini denemek ve sınırları zorlamak amacıyla kullandığı bir strateji olarak öne çıkıyor. Eğer bu özellik devreye alınırsa Windows kullanıcıları tarafından devre dışı bırakılabilen bir özellik haline gelebilecek.

Bu Copilot değişikliği, Microsoft’un yakın zamanda Windows PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar için tanıttığı yeni Copilot tuşu ile örtüşüyor. Bazı dizüstü bilgisayar üreticileri, bu tuşa sahip bilgisayarlarını tanıtarak kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Ayrıca Microsoft, Copilot’u Windows içindeki üçüncü taraf eklentilerde açabilecek ve özelleştirme seçeneklerini artırabilecek yeni özellikler üzerinde de çalışıyor.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz