fbpx

Google, Play Store’da Ücretli Oyunları Artırmayı Planlıyor

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Google, yerel yasalara uygun olarak Play Store’da daha fazla ücretli oyunu desteklemeyi planlıyor. Bu genişleme programı Hindistan, Brezilya ve Meksika’da başlayacak ve ilerleyen dönemde daha fazla ülkede uygulanacak.
  • Şirket, abonelikler ve uygulama içi satın alımlar için yeni bir hizmet ücreti modeli üzerinde çalışıyor. Google, geliştiricilere ödenecek pay konusunda detay vermemekle birlikte bu modelin sektör ekonomisini yansıtmak ve çeşitli geliştirici kazanç modellerine uyum sağlamak için geliştiricilerle iş birliği içinde geliştirileceğini açıkladı.

Google, Play Store platformunda bu yıl daha fazla ücretli oyunu desteklemeyi hedefleyerek yerel yasalara uygun bir genişleme planladığını duyurdu. Şirket, Hindistan, Brezilya ve Meksika’da başlayacak olan genişletilmiş destek içeren programının, gelecekte daha fazla ülkede de uygulanacağını belirtti.

Ayrıca abonelikler ve uygulama içi satın alımlar için yeni bir hizmet ücreti modeli üzerinde çalıştığını açıklayan Google, geliştiricilerden alınacak pay konusunda detay vermemekle birlikte bu yeni modelin, sektörün ekonomisini yansıtması ve çeşitli geliştirici kazanç modellerine uyum sağlaması amacıyla geliştiricilerle iş birliği içinde olacağını belirtti.

Google Küresel Güven ve Güvenlik Ortaklıkları Direktörü Karan Gambhir, bir blog yazısında, “Bu politika güncellemesiyle birlikte Google Play’in sağladığı değeri yansıtmak için ücretli oyunlara yönelik hizmet ücreti modelimizi geliştireceğiz.” diye belirtti.

Gambhir ayrıca değişiklikle birlikte düzenlenmemiş ücretli oyunlara izin verileceğini, bu hamlenin 2021’de başlayan bir çaba olduğunu, Hindistan’da fantezi sporları ve Rummy uygulamalarına izin vermek amacıyla başlatılan bir pilot uygulamanın bu genişlemeye öncülük ettiğini vurguladı.

Google, gelecekteki birkaç ay içinde detaylı politika değişiklikleri açıklayacağını belirtirken yaş sınırları ve coğrafi kısıtlamaların da içinde bulunduğu çeşitli önlemler alınacağını ifade etti. Bu değişiklik, Google Play Store’un gelirleri için gerçek paralı oyunlarda yeni bir hizmet ücreti uygulanmasıyla geliştiricilerin alternatif ödeme yöntemlerini kullanmasına olanak tanıyacak. Şirket, 2022 yılında başlattığı ve halen devam eden kullanıcı tercihli faturalandırma programı kapsamında hizmet ücretlerinde genellikle %4 indirim sağlayan bir pilot uygulama üzerinden denemelerini sürdürüyor.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz