fbpx

NASA’nın Mars Helikopteri, 71. Uçuşunu Kısa Kesmek Zorunda Kaldı

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, Nisan 2021’den bu yana kızıl gezegende 71 uçuş gerçekleştirdi.
  • Cumartesi günkü uçuş sırasında helikopter, Mars yüzeyindeki araziye uyum sağlama konusundaki navigasyon sistemlerinin zorluğu sebebiyle planlanan mesafenin sadece üçte birini kat ederek uçuşunu erken sonlandırmak zorunda kaldı.
  • JPL’nin verilerine göre Ingenuity bugüne kadar toplam 18 km mesafe kat ederek 128,3 dakika havada kaldı. Helikopterin en yüksek performansı saniyede 10 metre hızda ve 24 metre yükseklikte gerçekleşti.

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, Nisan 2021’deki ilk uçuşundan bu yana kızıl gezegende 71 uçuş gerçekleştirdi. Ancak NASA’nın Jet İtki Laboratuvarının (JPL) sosyal medya paylaşımına göre cumartesi günü gerçekleştirilen uçuş sırasında navigasyon sistemleri Mars yüzeyindeki bir arazide zorlanınca helikopter son uçuşunu beklenenden kısa bir süreyle tamamlamak zorunda kaldı.

Ingenuity, planlanan 358 metrelik mesafeyi kat etmesi beklenirken, sadece 71 metre uçarak planlanan rotanın yaklaşık üçte birini tamamlayabildi. 12 metre irtifaya ulaşması gereken uçuş, beklenen 125 saniye yerine sadece 35 saniye sürdü.

Ingenuity’nin aşağı bakan kamerası, özel arazi üzerinde yol almasına yardımcı olmak için kullanılıyor. Ancak rota boyunca yer işaretleri olmaması nedeniyle zorlanıyor. Bu durum, JPL ekibine navigasyon sistemini geliştirmek için önemli bir fırsat sunarak çalışmalarına devam etme imkânı verdi.

Helikopterin güvenli bir şekilde iniş yapmasına rağmen Ingenuity’nin karşılaştığı zorluklar bunun ilk örneği değil. Daha önceki bir yazılım sorunu, 2021’deki dördüncü uçuşunu engellemiş ve düzeltilene kadar helikopteri yerde tutmuştu.

JPL’nin verilerine göre Ingenuity, şu ana kadar toplam 18 km mesafe kat etti ve 128,3 dakika havada kaldı. Helikopterin bugüne kadar olan en yüksek performansı ise saniyede 36 km/s ve 24 metre yükseklikti.

Mars’a teknoloji gösterisi olarak gönderilen helikopter, beklenmedik başarısıyla Perseverance gezicisinin Jezero Kraterinde eski mikrobik yaşam izlerini aramasına yardımcı olmak üzere arazi görüntüleri sağlayarak önemli bir rol oynadı.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz