fbpx

Çin, AirDrop’un Sansür Duvarlarını Aşmasına Dur Dedi

Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
3 dk Okuma Süresi
  • Çin’de devlet destekli bir araştırma enstitüsü, Apple’ın AirDrop özelliği için cihaz günlükleri şifresinin nasıl çözüleceğini keşfettiğini iddia ediyor.
  • Çin hükûmeti, bu sayede Çin’in katı takip sisteminden kaçmak için kişiler arası paylaşımlarda AirDrop kullanan insanların da telefon numaralarına ve e-postalarına erişebilecek.
  • Enstitü, bu araştırmayı kullanıcıların Apple AirDrop’u Pekin metrosunda “uygunsuz” yorumlar göndermek için kullanılmasının ardından yaptıklarını söyledi.

Çin’de devlet destekli bir araştırma enstitüsü, Apple’ın AirDrop özelliği için cihaz günlükleri şifresinin nasıl çözüleceğini keşfettiğini böylece hükûmetin içerik paylaşanların telefon numaralarını ve e-posta adreslerini belirlemesine olanak tanıdığını iddia ediyor. Çin’in, halkını sansürlemede, Apple’ın mobil uygulamalara erişimi engelleme, Signal gibi şifreli mesajlaşma uygulamalarını engelleme ve ülkede hangi sitelerin ziyaret edilebileceğini kontrol etmek için Çin Büyük Güvenlik Duvarı’nı oluşturma konusunda uzun bir geçmişi var. Ülkedeki sansürü aşmak için insanlar, hücresel hizmet gerektirmeden cihazlar arasında görüntüyle fotoğraf göndermek için Bluetooth ve özel bir Wi-Fi ağını kullanan Apple’ın “AirDrop” özelliğine yöneldi.

Hong Kong’daki 2019 demokrasi yanlısı protestolar sırasında protestocular, broşür ve poster paylaşmak için sık sık AirDrop’u kullanmıştı. 2022’de  New York Times, Çinli protestocuların protestolar ve Xi Jinping karşıtı mesajlar hakkındaki farkındalığı yaymak için yeniden AirDrop’a yöneldiğini bildirdi. Kısa bir süre sonra Apple, Çin’de satılan telefonlar için AirDropped görüntüleri alma olanağının “Herkes” seçeneğini yalnızca 10 dakikayla sınırlayan iOS 16.1.1’i yayımladı. O zamanlar bu özelliğin Çinli protestocular tarafından kullanılmasını önlemek için eklendiğine inanılıyordu. Bu değişiklik, o zamandan beri coğrafi bölgelerine bakılmaksızın tüm iOS cihazlarına uygulandı.

Bugün, Çin’in Pekin Wangshendongjian Adli Değerleme Enstitüsü, AirDropped görüntüsünü gönderen ve alan kişilerin telefon numaralarını, e-posta adreslerini ve cihaz adlarını cihaz kayıtlarından çıkarmanın bir yolunu keşfettiğini bildirdi. Enstitü, bu araştırmayı kullanıcıların Apple AirDrop’u Pekin metrosunda “uygunsuz” yorumlar göndermek için kullanılmasının ardından yaptıklarını söylüyor. Çin hükûmeti tarafından yapılan bir duyuruda, “Ön soruşturmanın ardından polis, şüphelinin halka açık yerlerde uygunsuz bilgileri anonim olarak yaymak için iPhone’un AirDrop işlevini kullandığını tespit etti. AirDrop’un anonimliği ve takibinin zorluğu nedeniyle bazı netizenler bu davranışı taklit etmeye başladı. Bu nedenle olumsuz etkilerden kaçınmak için gönderen kaynağın bulunup kimliğinin bir an önce belirlenmesi gerekiyor.” denildi.

Araştırma enstitüsü, gönderenin cihaz adının, e-posta adresinin ve cep telefonu numarasının iOS cihaz günlüklerinde karma hâle getirildiğini söyledi. Araştırmacılar, gökkuşağı tablolarını kullanarak gönderenin bilgilerine erişim sağlamak için bu alanları deşifre edebildiklerini iddia ediyor. Çin, bu adli tıp yeteneğini davaya karışan birden fazla şüpheliyi tespit etmek için zaten kullandıklarını da açıklamalarına ekledi.

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

fatmaebrar fotograf1
Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
Takip et:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.
Yorum yaz