//

Yapay Zekanın Yakın Geleceği Ne Kadar Parlak?

ai yz parlak
  • Robot bilimi uzmanı Rodney Brooks, yapay zekanın geleceğinden heyecanla bahsedenlerin gerçek dünyaya dönmesi gerektiğini söyledi.
  • Brooks’a göre yapay zekada veya hatta tüm teknoloji alanlarında bir duraklama dönemi kapıda olabilir.
  • Eski öngörülerini gözden geçiren bilimci, yapay zekadaki bir sonraki büyük atılımın 2050’den önce olmayacağını iddia ediyor.

Massachusettes Institute of Technology’nin yapay zeka ve bilgisayar laboratuvarlarının eski yöneticisi Rodney Brooks, teknoloji sektörüne ilişkin kendi tahminlerini puanladığı bir blog yazısı yayımladı. Roomba’yı icat eden iRobot şirketinin kurucularından da olan ünlü robot bilimci, yapay zekanın öve öve bitirilemeyen yakın geleceğinin abartıldığı kadar parlak görünmediğini söylüyor.

Rodney Brooks, alanda son yıllarda gerçekleşen ve benzeri görülmemiş başarılara rağmen yapay zeka endüstrisinin yalnızca bir döngüyü takip ettiğini söyledi. Brooks’a göre bu alandaki ilerlemeler, bir sonraki büyük atılım gerçekleşmeden önce büyük olasılıkla durgunlaşacak. Bu kurak dönem, önümüzdeki on yıl içinde 1 trilyon doların üzerinde değere ulaşması beklenen sektör için felaket bir düşüşe neden olabilir.

Brooks’un öngörüleri nereden geliyor?

Brooks, teknolojik gelişmelerle ilgili tahminlerini 2018 yılında yaptı. Sonra bu tahminlerin gerçekleşme zamanlarını üçe ayırdı: Belli bir yıla kadar gerçekleşecek, belli bir yıldan önce olmayacak ve 2050’den önce olmayacak. Brooks, geçen her yılla birlikte bunları doğru, çok kötümser ya da çok iyimser olarak değerlendiriyor.

Brooks’un tahminlerinin çoğu doğru çıktı. Bilimci, 2018’de yapay zekadaki “bir sonraki büyük şeyin” 2023 ila 2027 arasında gerçekleşeceğini öngörmüştü. OpenAI tarafından yapılan ChatGPT gibi araçların yükselişi onu haklı çıkardı. Hemen hemen her teknoloji lideri, kendi akıllı sohbet botlarıyla bu akımdan yararlanmaya çalıştı ve çalışıyor.

Ancak Rodney Brooks ileriye dönük olarak daha ölçülü bir duruş sergiliyor. Yapay genel zeka (AGI) olarak isimlendirilen ve endüstrinin liderleri tarafından yakın olduğu söylenen bir sonraki büyük şey, Brooks’a göre 2050’den önce gerçekleşmeyecek. Bilimci; 2048’den önce bir köpek kadar zeki, dikkatli ve sadık görünen bir robot üretilebileceğinden bile şüphe duyuyor.

Rodney Brooks bu öngörüleriyle yapay zeka endüstrisinin sonunun geldiğini söylemiyor. Ancak bu tür iddialı teknolojik ilerlemelerin çok zaman aldığını belirtiyor.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın