fbpx

Kamera Üreticileri Yeni Teknoloji İle Fotoğrafların Gerçekliğini Kanıtlamaya Çalışıyor

Gönderen Burçin Bağatur
4 dk Okuma Süresi
  • Sony, Nikon ve Canon’un fotoğraf makinelerine eklediği yeni standart kimlik doğrulama teknolojisi, çekilen her görüntüye fotoğraf üzerindeki oynamalara karşı dayanıklı bir dijital imza yerleştiriyor.
  • Sony, yazılım güncellemesiyle bu özelliği mevcut fotoğraf makinelerine ekleyecek ve Canon da kontrol için bir görüntü doğrulama uygulaması yayımlayacak.
  • Bu dijital imza uygulaması ile fotoğraflar üzerinde yapılan oynamalarla yapay zeka müdahalelerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Nikon, Sony ve Canon markaları kullanıcıların çektikleri fotoğrafları yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini kanıtlayabilmeleri için fotoğraflara dijital imza yerleştirecek yeni bir teknoloji ekleyecek. Bu durum gazeteciler ve fotoğraf editörleri için iyi olsa da büyük bir soruna yara bandı olmaktan öteye gidemiyor.

Yapay zeka tarafından üretilen gerçekçi foto görüntüler ve sosyal medyada gerçekmiş gibi paylaşılan fotoğraflar üzerinden sahtekarlıkların artmasıyla, haberleri yanlış şekillendirmek çok kolaylaşıyor. Fotoğraf, video ve diğer medyalara güvenmeme eğilimi gösteriyoruz. Bu da insanların fotoğrafların gerçekliğini doğrulayabilmesini daha da önemli hale getiriyor. Önde gelen üç fotoğraf makinesi markası bu güveni yeniden kazanmaya yardımcı olarak foto muhabirliğin güncel ve güvenilir kalmasını sağlamak istiyor.

Yapay zeka eğitim platformu Top AI Tools‘un kurucusu ve CEO’su Brian Prince yaptığı açıklamada, etrafımızda yapay zeka tarafından üretilen bu kadar çok içerik varken, bu teknolojinin yanlış bilginin yaygın olduğu bir dünyada güvenilir bir özgünlük kaynağı olarak öne çıktığını söyledi. “Bu sadece gerçeği sahteden ayırmakla ilgili değil. Meslekler için temel olan doğruluk ve güvenilirlik değerlerini korumakla ilgili.” diye de ekledi.

Sony, Nikon ve Canon’un fotoğraf makinelerine eklediği yeni standart kimlik doğrulama teknolojisi, çekilen her görüntüye fotoğraf üzerindeki oynamalara karşı dayanıklı bir dijital imza yerleştiriyor. Bu imza tarih, saat, konum ve fotoğrafçının adı gibi verileri içeriyor ve görüntünün herhangi bir şekilde değiştirilmediğini doğrulamak için kullanılabiliyor. Sony bu bahar, bir ürün yazılımı güncellemesiyle bu özelliği mevcut fotoğraf makinelerine ekleyecek ve Canon da kontrol için bir görüntü doğrulama uygulaması yayımlayacak. Bir haber yayınının, gönderilen fotoğraflarla oynanmadığından emin olmak için tüm personelden ve katkıda bulunan fotoğrafçılardan bu dijital imzaları istemesiyle birlikte bir kullanım alanı oluşturulursa yayınları okuyan kişiler gördüklerinin gerçek olduğuna inanabilir.

Puget Sound Üniversitesi Operasyon ve Teknoloji Dekanı Gareth Barkin açıklamasında, “Bir fotoğrafın gerçek olduğunu kanıtlayabilmek, yapay zeka görüntüleri gerçeğinden ayırt edilemez bir hale geldikçe, önemli ölçüde yasal ve kültürel etkilere sahip olacak. Ancak bazı fotoğrafların gerçek olduğunu kanıtlamak, onun bir yapay zeka görüntüsü olup olmadığını net bir şekilde belirleyebilmekle aynı şey değil. Belki görüntüler eski ekipmanlarla, farklı fotoğraf ekipmanı markalarıyla ya da telefon kameraları tarafından üretildi.” diye belirtti.

deepfake

Ancak tüm fotoğraf makinesi üreticileri bu teknolojiyi kabul etse bile, bu sadece işini doğru yapmayı ilke edinen fotoğrafçıların dürüstlüklerini kanıtlamalarına yardımcı olur. Ne yazık ki bu durum yapay zeka tarafından üretilen sahte görüntülerin sosyal medyada ya da kötü niyetli medya kuruluşları tarafından yayılmasını engellemeye yardımcı olmuyor. İsrail, Filistin’i işgal ettiğinde, sosyal medyada yayılan sahte görüntülerin sayısı endişe verici bir haldeydi. Örneğin, haberlerde yapay zeka tarafından üretilmiş görüntüler kullanılırken, bazı görüntüler de başka yerlerden alınmış ve Gazze’de çekilmiş gibi lanse edilmiş gerçek fotoğraflardı. Karışıklığı daha da arttırmak için, bazı yapay zeka tespit araçları gerçek fotoğrafları bile sahte olarak işaretliyordu ve Adobe, Gazze’de yıkılan binaların yapay zeka tarafından üretilen “fotoğraflarını” satıyordu.

Barkin, “Yapay zeka tarafından üretilen görüntüleri gerçek fotoğraflardan ayırt etmek ve fotoğrafçılığa olan güveni geri getirebilmek için ve ihtiyaç duyduğumuz araçları bize verebilmesi için, tüm kamera ve akıllı telefon üreticilerinin bu dijital imza standardını onaylması gerekiyor.” dedi.

Derleyen: Burçin Bağatur

burcinbagatur
Burçin Bağatur

Restorasyon ile başlayan kariyer yolculuğunda, sanatın motive edici yönünü keşfederek hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Güzel Sanatlar Fakültesinde İletişim ve Tasarım okudu. O, dijital dünyaya olan merakını da es geçmeyen bir tasarımcı adayı. Burçin’in dijitaliyidir için sloganı "Dijital, kendinden bir parça bulabildiğinde iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Burçin Bağatur
Takip et:
Restorasyon ile başlayan kariyer yolculuğunda, sanatın motive edici yönünü keşfederek hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Güzel Sanatlar Fakültesinde İletişim ve Tasarım okudu. O, dijital dünyaya olan merakını da es geçmeyen bir tasarımcı adayı. Burçin’in dijitaliyidir için sloganı "Dijital, kendinden bir parça bulabildiğinde iyidir." oldu.
Yorum yaz