//

Apple, Premium Telefonda Açık Ara Pazarın Lideri

  • Counterpoint, 2023 yılında küresel pazarda premium telefon satışlarının önceki yıla göre %6 oranında artarak segment içi bir rekora ulaştığını ve genel telefon pazarındaki öngörülen düşüşün aksine bir artış gösterdiğini belirtti.
  • Apple, 2022’de %75 olan payının geçen yıl %71’e düşmesine rağmen 2023’te premium telefon segmentindeki liderliğini korudu.
  • Samsung, dünya genelinde %17’lik bir oran ile Apple’ı takip ederken, Huawei ise payını %5’e çıkardı.

Yıl sonu rakamları henüz kesinleşmemiş olmasına rağmen ilk tahminlere göre premium akıllı telefon sektörü (toptan satış fiyatı en az 600 dolar olanlar) 2023’te rekor kırmış gibi görünüyor. Apple ise %71 pazar payı ile diğer markalara göre açık ara bir farkla zirvede kalmaya devam ederken, Samsung %17’lik bir oranla ikinci sırada yer aldı.

Pazar araştırma firması Counterpoint, 2023 yılında küresel pazarda premium telefon satışlarının bir önceki yıla göre %6 oranında artarak segment içi bir rekora ulaştığını ve premium telefonların genel telefon pazarındaki öngörülen düşüşün aksine bir artış gösterdiğini belirtti. Bu tahmin doğruysa, 2023 yılında dünya çapında satılan neredeyse her dört akıllı telefondan biri (%24) premium kategorisine giriyor. Bu oran 2022’de %21, 2021’de ise %19’du. Dahası telefon segmentinin pazar gelirlerinin %60’ı premium cihaz satışlarından geliyor.

Counterpoint’in kıdemli analisti Varun Mishra, tüketicilerin akıllı telefon satın alma alışkanlıklarındaki değişimin, bu cihazların günlük hayatımızdaki artan önemiyle doğrudan ilişkili olduğunu belirtti. Bu nedenle, insanlar daha uzun süre kullanılabileceği daha kaliteli bir cihaz için daha fazla harcama yapmaya istekli.

Bazı kullanıcılar için son teknoloji bir akıllı telefona sahip olmak bir statü sembolü olduğundan dolayı bu durum özellikle de tüketiciler için genellikle uygun finansman seçeneği sunulan ve dönemsel uygulanan promosyonlar sayesinde orta sınıf telefonlardan birinci sınıf telefonlara geçiş yapıldığı gelişmekte olan pazarlar için geçerli. Marka dağılımı ise daha ilginç bir perspektif sunuyor. Apple, 2022’de %75 olan payının geçen yıl %71’e düşmesine rağmen 2023’te premium telefon segmentindeki liderliğini korudu.

Samsung, geleneksel Galaxy S23 ve en çok satan iki katlanabilir ürünü Galaxy S Flip 5 ve Galaxy Z Fold 5’in güçlü satışları sayesinde aynı dönemde yükseliş gösterek %17’ye ulaştı. Display Supply Chain Consultants’a (DSCC) göre Samsung’un iki katlanabilir ürünü 3. çeyrekte sırasıyla %45 ve %24 pazar payı elde etti. Huawei payını yüzde iki artırarak %5’te tamamladı. Counterpoint, Huawei’nin Çin’de Mate 60 serisinin etkisiyle güçlü bir performans sergilediğini belirtiyor.

Derleyen: Burçin Bağatur

Burçin Bağatur

Restorasyon ile başlayan kariyer yolculuğunda, sanatın motive edici yönünü keşfederek hayallerinin peşinden gitmeyi tercih etti. Güzel Sanatlar Fakültesinde İletişim ve Tasarım okudu. O, dijital dünyaya olan merakını da es geçmeyen bir tasarımcı adayı. Burçin’in dijitaliyidir için sloganı "Dijital, kendinden bir parça bulabildiğinde iyidir." oldu.

Bir yanıt yazın