//

Tesla 2023’te Satış Rekoru Kırdı

tesla elektrikli araç
  • Tesla 2023’te elektrikli araç severlere 1,81 milyon anahtar teslim ederek kendi hedefini aştı ve satış rekoru kırdı.
  • Tesla’nın satışlarının çoğunu, teslimatların %96’sından fazlası bir orana denk gelen Model 3 ve Model Y modelleri oluşturdu.
  • Şirketin Çin pazarındaki performansı kırılan rekora önemli ölçüde katkı sağladı.

Tesla dördüncü çeyrekte rekor sayıda elektrikli araç sevkiyatı gerçekleştirerek 2023 yılı hedeflerini aştı. Dün yapılan açıklamaya göre şirket 2023 yılında ürettiği 1,85 milyon aracın 1,81 milyonunu sattı.

Bu sayılar Tesla’nın yılbaşında açıkladığı 1,8 milyon hedefinin biraz üzerinde. Hedefin gerçekleşmesine en büyük katkıyı şirketin en uygun fiyatlı elektrikli araçları olan Model 3 ve Model Y yaptı.

Tesla dördüncü çeyrekte Kaliforniya, Teksas, Almanya ve Çin’deki fabrikalarında yaklaşık 500.000 otomobil üretti. Üretilen otomobillerden 484.507 adedi dünya çapında alıcı buldu. Bu sayıya geçen yılın sonlarında yaklaşık 100.000 dolar fiyat etiketiyle sevkiyatına başlanan Cybertruck da dahil.

Tesla için 2023 sadece satış sayılarında ilklerin yılı değil. Üçüncü çeyrekte bazı fabrikaları kapanan şirketin teslimatları bir yıl içinde ilk kez düştü. Düşen teslimatlar CEO Elon Musk’ın yıllık 2 milyon otomobil üretme hedefine zarar verdi.

Tesla’nın büyük yılı, şirketin Çin’de sürdürdüğü başarıdan da kaynaklanıyor. Şirket, yıl içinde Çinli rakipleriyle sertleşen rekabete rağmen Çin’de başarısız olmadı. Tesla’nın Çinli rakipleri, Tesla’yla yarışabilmek için birçok kez fiyat indirimine gitti. Bunlar arasında son zamanlarda Tesla’nın elektrikli araç satışlarını geride bırakma yolunda ilerleyen BYD de var.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın