////

OpenAI Yıllık Gelirini %5700 Artırdı

openai logolar mor
  • OpenAI’ın yıllık geliri, CEO Sam Altman dramasına rağmen iki ay içinde 1,6 milyar doları aştı.
  • OpenAI, önümüzdeki dönemde 100 milyar dolarlık bir değerleme hedefiyle bir finansman turuna çıkmayı planlıyor.
  • Buna ek olarak şirket, kendi yapay zeka çiplerini üretmek için girişimlerde bulunuyor.

ChatGPT sohbet botunun arkasındaki şirket OpenAI son yaşanan CEO dramasından görece hasarsız çıktı. Önceki yılın kasım ayında CEO Sam Altman’ın beklenmedik bir şekilde kovulması ve hızlıca geri atanması OpenAI’ın mali rakamlarını etkilemedi. The Information tarafından yayımlanan son habere göre OpenAI ekim ayına kadar elde ettiği 1,3 milyar dolarlık geliri aşarak 1,6 milyar dolar gelire ulaştı.

Mevcut mali sayılar OpenAI’ın 2022’deki konumuna kıyasla dikkat çekici. Açıklanan veriler, OpenAI’ın bir önceki yılın 12 aylık dönemindeki gelirinin 28 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Bu sayı, yıldan yıla yüzde 5.700’lük astronomik bir gelir artışı anlamına geliyor. Bu önemli büyümenin yatırımcıların dikkatini çekmesi bekleniyor. Bloomberg‘ün haberine göre OpenAI yeni bir finansman turuna hazırlanıyor. Habere göre şirket, bu turla 100 milyar dolar ya da daha fazla bir değerleme hedefliyor.

The Information tarafından içeriden alınan bilgiye göre OpenAI 2023 yılında kesintisiz büyüdü. Şirket büyüme hedefi kapsamında çalışmalara devam ediyor. ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinden bu yana OpenAI kullanıcı abonelikleri sürekli arttı. Son veriler aylık 130 milyon dolara varan bir gelir potansiyeline işaret ediyor. OpenAI mevcut olumlu mali duruma ek olarak çip pazarına da girmeye hazırlanıyor. Haberlere göre OpenAI’ın Abu Dabi merkezli teknoloji şirketi G42 ile finansman sağlamak için görüşüyor.

Yatırımcılar, 100 milyar dolarlık finansman turu başarıyla sonuçlanırsa OpenAI’ın SpaceX’in ardından ABD’nin en değerli ikinci girişimi olacağını öngörüyor.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın