fbpx

Trump’ın Eski Avukatı, Yapay Zeka Tarafından Üretilmiş Sahte Davalara Atıfta Bulundu

February 27, 2019 Washington, D.C. Michael Cohen, President Trump's former lawyer gathers his papers just after finishing his opening statement before the House Oversight Committee. Photo by David Butow/Redux
Gönderen Esin Özcan
3 dk Okuma Süresi
  • Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, yasal bir belgede sahte ve yapay zeka tarafından oluşturulmuş mahkeme davalarına atıfta bulunduğunu itiraf etti.
  • Cohen yazılı bir açıklama yaparak mahkemeyi yanıltma niyetinde olmadığını, hukuki araştırma yapmak için bir yapay zeka aracı değil de arama motoru sandığı Google Bard’ı kullandığını belirtti.
  • Cohen, Bard tarafından atıfta bulunulan davaların sahte olma potansiyelini fark etmediğini ve avukatı Schwartz’ın bu atıfları teyit etmeden önergeye ekleyeceğini düşünmediğini söyledi.

Donald Trump’ın eski avukatı Michael Cohen, federal bir yargıcın önüne gelen yasal bir belgede sahte, yapay zeka tarafından oluşturulmuş mahkeme davalarına atıfta bulunduğunu itiraf etti. Cuma günü paylaşılan bir dosyada Cohen’in araştırma yapmak için Google’ın Bard’ını bir yapay zeka sohbet robotu yerine “süper güçlü bir arama motoru” sanarak kullandığı belirtiliyor.

Söz konusu belge, Cohen’in vergi kaçakçılığı ve diğer suçlamalardan suçlu bulunarak hapse girmesinin ardından şu anda karşı karşıya olduğu üç yıllık şartlı tahliye süresinin kısaltılması için federal bir yargıçtan talepte bulunan bir dilekçeydi. Ancak dilekçeyi inceleyen ABD Bölge Yargıcı Jesse Furman, bu davaların hiçbirinin mevcut olmadığını ifade etti. Yargıç, Cohen’in avukatı David Schwartz’dan bu üç davanın dilekçede neden yer aldığını ve şu anda barodan ihraç edilmiş olan müvekkilinin dilekçenin hazırlanmasına yardımcı olup olmadığını açıklamasını istedi.

Buna karşılık Cohen yazılı bir açıklama yaparak mahkemeyi yanıltma niyetinde olmadığını, hukuki araştırma yapmak için Google Bard’ı kullandığını ve bulgularından bazılarını avukatı David Schwartz’a gönderdiğini belirtti. Bununla birlikte Cohen, Bard tarafından atıfta bulunulan davaların sahte olma potansiyelini fark etmediğini ve Schwartz’ın bu atıfları teyit etmeden önergeye ekleyeceğini düşünmediğini söyledi. Schwartz sahte alıntıları eklediği için potansiyel yaptırımlarla karşı karşıya.

Cohen durumu “Avukat olmayan biri olarak hukuk teknolojisindeki yeni trendleri ve ilgili riskleri takip etmedim ve Google Bard’ın Chat-GPT gibi gerçek gibi görünen ama aslında gerçek olmayan alıntılar ve açıklamalar gösterebilen üretici bir metin hizmeti olduğunu bilmiyordum. Bunun yerine, süper güçlü bir arama motoru olduğunu sanıyordum. İnternette doğru bilgiyi bulmak için Bard’ı başka bağlamlarda defalarca kullandım.” şeklinde ifade etti.

Bu, yapay zeka tarafından üretilen alıntıların mahkemede ilk kez ortaya çıkışı değil. Haziran ayında New Yorklu iki avukat, ChatGPT tarafından oluşturulan sahte davaları hukuki bir özete dahil ettikleri için yaptırıma uğramış ve 5.000 dolar para cezasına çarptırılmıştı. Hatta bazı avukatlar argümanlarını hazırlamak için yapay zekayı kullanıyor; bunların arasında suçlu bulunmasının ardından yeni bir duruşma talep eden rapçi Pras Michél’in hukuk ekibi de var.

Derleyen: Esin Özcan

esin ozcan scaled
Esin Özcan

Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Esin Özcan
Takip et:
Yeni Medya ve İletişim öğrencisi olarak dijital dünyayla insanın kesiştiği noktaları merak ediyor. Bunun için okuyor, kendini geliştiriyor ve o dünyadan besleniyor. Farklı mecraların ve farklı insanların bir arada olduğu dijitaliyidir'in bu yolda en doğru yer olduğunu düşünüyor. Esin’in dijitaliyidir için sloganı “Dijital, farklılıklarımızı yansıtabildiğimiz zaman iyidir.” oldu.
Yorum yaz