//

Dijital Yayıncılığın Kralı Hâlâ Netflix

netflix logo renkler
  • Yeni kurulan dijital yayın şirketlerinin bocaladığı internet ortamında Netflix kazanmaya devam ediyor.
  • Büyük medya şirketlerinin internet dizi ve film yayıncılığını ele geçirme planları iyi gitmiyor.
  • Disney, Comcast ve Paramount dijital yayın birimlerinin hepsi 2023’te zarar etti.

Warner Bros ve Disney gibi rakipleri olan bir kuruluşun uzun süre zirvede kalması beklenmez. Ancak internetten izlenen dizi ve filmlerin ilk adresi hâlâ Netflix. Özellikle çok sayıda lisanslı içeriği rakiplerine kaptıran Netflix’in bu durumda bocalayacağını düşünmek normal olsa da Netflix’e kıyasla asıl başarısız olan büyük yayın şirketleri.

Financial Times, en büyük medya şirketlerinden bazılarının 2023 yılında, internet yayın hizmetlerinden 5 milyar dolardan fazla zarar edeceğini yazdı. Disney, Comcast ve Paramount’ın yayın bölümlerinin hepsi 2023’ü zararla kapatacak. Sadece Warner Bros. Discovery küçük bir kâr elde edecek. Bu kuruluşların yatırımcıları şimdiden küçülmeye gitme ve işin bazı kısımlarının elden çıkarılması konusunda konuşuyor.

disney plus

Geleneksel medyanın internet yayıncılığını ele geçirme planları, eski usul televizyonculuktan kaçanların isteksizliği yüzünden de geri tepti. Netflix ve GAIN gibi hizmetler giriş paketlerinde yüzlerce “kanal” sunarken insanlar, bir avuç kanalı fahiş fiyatlara sunan internet ve kablo televizyon şirketlerinden usandı. İnsanların internete akın etmesi ABD’de medya şirketleri ve Hollywood’un cüzdanına ağır bir darbe vurdu.

Eskinin medya holdingleri, yayıncılıktaki kayıplara ek olarak televizyon gelirlerindeki önemli düşüş ve son Hollywood grevlerinin getirdiği maliyet artışıyla mücadele ediyor. Dolayısıyla tüm bu değişimin asıl kazananı, dijital yayıncılık hizmetlerinin öncülüğünü yapan Netflix oldu.

netflix televizyon

Netflix son birkaç yıldır kesintisiz kâr ediyor. Yeni kurulan şirketler yaptıkları zamlarla ayakta kalmak için mücadele ederken Netflix, pandeminin insanları eve hapsettiği 2020 başlarından bu yana büyümeye devam ediyor. Son zamanlarda büyük eleştirilere sebep olan fiyat artışları bile platforma zarar vermedi.

Eğlence devi Disney bile 2023’ten yara almadan kurtulamadı. Marvel kanadında kan kaybeden Disney, yılın ilk üç çeyreğinde Disney Plus yüzünden de 1,6 milyar dolar kaybetti. Bu kayıp, platformun aynı zaman diliminde sekiz milyon yeni abone kazanmasına rağmen gerçekleşti. Platformun anca 2024 yılında kâra geçeceği tahmin ediliyor.

Derleyen: İsa Arslan

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın