fbpx

Amazon, Kendi Hidrojenini Üretmeyi Planlıyor 

Gönderen Ayça Ayaz
3 dk Okuma Süresi
  • Amazon, hidrojen yakıtı üretmek için Plug Power ile iş birliği yapıyor. Şirket, Aurora’daki bir merkezde ilk elektrolizörü kurarak hidrojen üretimine başladı. 
  • Hidrojen, fosil yakıtlara kıyasla daha temiz bir alternatif olarak görülüyor ancak üretim sürecindeki çevresel etkiler ve maliyetler hâlen önemli sorunlar. 

Perakende devi Amazon, sipariş karşılama merkezlerinde hidrojen yakıtı üretmeyi hedefliyor. Şirket, hidrojen şirketi Plug Power ortaklığında su moleküllerini ayırarak hidrojen üretebilen ilk elektrolizörü, Colorado’daki bir ikmal merkezine kurdu. 

Plug, 400’e kadar hidrojen yakıt hücresiyle çalışabilen forkliftler için yakıt sağlama kapasitesine sahip olduğunu belirtse de elektrolizör, tesiste yaklaşık 225 forklift için yakıt üretecek. Bu, Amazon’un kendi hidrojenini tesis içinde üretme girişiminin başlangıcı olup şirketin bu alandaki çabalarının devamı niteliğinde. 

Amazon’un küresel hidrojen ekonomisi direktörü Asad Jafry yaptığı açıklamada, “Yerinde üretim, hidrojen kullanımını belirli yerler ve tesis türleri için daha da enerji verimli hâle getirecek. Hidrojen, operasyonlarımızın 2040’a kadar karbonsuzlaştırılmasında önemli bir araç olacak.” dedi.

Hidrojenin fosil yakıtlara göre daha temiz bir alternatif olduğu düşünülüyor ve bu nedenle Amazon, depolarında hidrojen kullanıyor. Ancak potansiyel çevresel faydaları ölçmek hâlâ zor. Bu, büyük ölçüde politika yapıcıların ve şirketlerin hidrojen tedarik zincirini şekillendirmesine bağlı. 

Hidrojenin yanma sırasında sera gazı emisyonları yerine su buharı üretmesi, onu iklim hedeflerine ulaşmak için çaba gösteren şirketler ve hükûmetler için çekici kılıyor. Ancak en büyük sorun, hidrojen üretim sürecinin temizlenmesi gerekliliği. Günümüzde hidrojenin çoğu, fosil yakıtlar kullanılarak üretiliyor, özellikle de buhar ve metan arasındaki bir reaksiyonla. Bu süreç, gezegeni ısıtan karbondioksit üretiyor ve metan sızıntıları da ayrı bir sorun teşkil ediyor. 

Plug, elektrolizörler aracılığıyla hidrojen üretme yolunda, metan kullanımının yerine suyu hidrojen ve oksijene ayırarak temiz bir yaklaşım benimsiyor. Eğer bu elektrik yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyorsa buna “yeşil hidrojen” deniyor. Ancak bu yöntem, kirliliği azaltmakla birlikte maliyet açısından daha pahalı olabiliyor. ABD Başkanı Biden yönetimi, temiz hidrojen üretimine vergi teşvikleri ve federal finansman ile destek vererek bu durumu değiştirmeye çalışıyor. Geçen yıl Başkan Biden, elektrolizörlerin yerli üretimini artırmak amacıyla Savunma Üretim Yasası’nı devreye soktu. 

Plug, 2016 yılından bu yana Kuzey Amerika’daki 80’den fazla sipariş karşılama merkezine forkliftler için yaklaşık 17.000 yakıt hücresi teslim etti. Ancak bu hücreler için kullanılan hidrojenin çoğu, başka bir yerde üretiliyor ve kamyonlarla depolara taşınıyor. 

Hidrojenin yerinde üretilmesi, yakıtın taşınmasından kaynaklanan kirlilik sorununu azaltabilir. Ancak şu anda Colorado’daki ikmal merkezinde üretilen hidrojen, elektrik şebekesine bağlı olduğu için hâlen fosil yakıtların etkisi altında. ABD’nin elektrik karışımının hâlâ yaklaşık yüzde 60’ı fosil yakıtlardan elde ediliyor. 

Derleyen: Ayça Ayaz 

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz