fbpx

2023’ün Ardından Elektrikli Araç Piyasasına Bakış Değişti

Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
3 dk Okuma Süresi
  • Pek çok bayinin rağbet gösterdiği ve özellikle zengin alıcısının bulunduğu elektrikli araçların arzlarında değişiklikler gözlemlendi.
  • 2023’ün ortalarında başlayan elektrikli araçlardaki arz fazlalığı, 2024’e girerken bayileri ne yapmaları gerektiğiyle ilgili düşündürüyor.
  • Tüketicinin alım gücünün de hesaba katılarak araçların fiyatlandırılması gerektiğiyle ilgili görüşler, 2024’ten önce tartışılmaya başlandı.

Otomobil bayileri elektrikli araçlarla büyük bir yıl geçirdi. Bu yüzden pek çok bayiye batarya ile çalışan araçlar geldi. Bu yıl, elektrikli araçlara yönelik sağlıklı bir taleple başladı ve çoğu bayi bu araçları lotlarında tutmak yerine fabrika siparişlerini teslim etti. Ancak yaz aylarına gelindiğinde bayiler uzun vadeli talep eğilimleri konusunda endişelerini dile getirmeye başladı.

Yılın ikinci yarısında, envanter seviyelerinin ölçüsüne göre elektrikli otomobiller yığılmaya başladı. Bu fazla yığılmadan dolayı bazı bayiler, elektrikli araç tahsislerini geri çevirmek zorunda kaldı. Çoğu bayi hâlâ elektrikli araç satışlarında kararlı. Ancak artan faiz oranları ve genel enflasyon tüketicilerin ekonomilerini kısıtlıyor. Bayiler bu nedenle, elektrikli otomobillerin mevcut fiyat noktasının müşterilerin alış gücüyle uyumlu olmadığı konusunda uyarıyor. Washington DC bölgesinde bir bayi olan Vince Sheehy yöneticisi, bu sonbaharda verdiği demeçte, “Üreticilerin henüz doğru fiyat noktasının ne olması gerektiğini kavradığını sanmıyorum. Ancak muhtemelen bugün olduğu yerin yaklaşık beş bin dolar altında.” dedi. Bayiler, 2024 yılına girerken elektrikli araçlar konusunda çok daha farklı bir bakış açısına sahip olduklarını söylediler. Çoğu hâlâ bu akülü araçları satma konusunda hevesli ancak üreticilerinin kendi lotlarında gördükleri değişikliklere dikkat etmeleri gerekiyor.

Elektrikli araçta arz fazlalığı

Temmuz ayının sonunda, bayilerdeki elektrikli araç sayısı benzinli araçların neredeyse iki katıydı. Bu, elektrikli araç satın almak isteyen müşteriler için iyi bir haberdi. Ancak bayiler içinse elektrikli araç üretiminin talebi geride bıraktığının ilk işareti oldu. Bu, elektrikli araçların son birkaç yıldır karşılaştığı sorunların tersine dönmesi anlamına geliyordu. Çoğu üretici, henüz büyük ölçekte elektrikli araç üretmezken bu araçların arzı son derece sınırlıydı ve çoğu alıcı araçları için uzun rezervasyon kuyruklarında bekliyordu. Bu bekleyişler uzadıkça elektrikli araç müşterileri, başka seçenekler aramaya başladı ve bazen sadece hangi arabanın önce geldiğini görmek için birden fazla sipariş verdi.

Bütün bu gelişmelerle beraber bayilerdeki elektrikli araçlarda arz fazlalığı oluştu. Öyle görünüyor ki elektrikli araçların müşterileri tükeniyor. Bazı bayiler artık onları istemezken bazı bayiler ise elektrikli araçlarını seviyorlar. Bayiler sadece müşterileri nasıl ikna edeceklerini bilmiyor. Ford’un elektrikli Mustang Mach-E’si, otomobil üreticisi elektrikli araç envanteri sorunuyla yüzleşirken bayi lotlarında birikiyor.

Müşterilerin talebi değişti

Elektrikli araç satın alma sürecinde “zengin erken benimseyenlerin” yıllarından sonra bayiler, 2023’te yeni bir elektrikli otomobil müşterisi grubuyla karşılaşmaya başladı. Zengin alıcı havuzu kurudu ve makroekonomik değişim dalgası alıcıların alışkanlıklarını etkiledi. Bununla beraber ortalama elektrikli araç müşterisinin profili değişti.

İnsanlar artık elektrikli araçları “Bir elektrikli araç alacağım ama hangisi?” şeklinde değerlendirmiyor. Talep, “Bir plug-in hibrit, hibrit veya geleneksel bir İYM araca göre değer teklifine bağlı olarak elektrikli araç satın alacağım.” şeklinde dönüştü.

Derleyen: Fatma Ebrar Tuncel

fatmaebrar fotograf1
Fatma Ebrar Tuncel

Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Fatma Ebrar Tuncel
Takip et:
Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun. Yazmayı, okumayı ve üretmeyi seven bir genç. Dijitalsiz olamayan bu çağda kendi potansiyelinin peşine düşen bir izci. Bu iz sırasında faydalanabileceği imkanlardan kaçmaktansa onlarla yüzleşmeyi seçti. Ebrar'ın dijitaliyidir için sloganı "Dijital, sonsuz imkanlar denizinde potansiyelini keşfetmek ve arkasından gitmek için iyidir." oldu.
Yorum yaz