fbpx

Warner Bros. Discovery’nin Paramount Global ile Birleşme Görüşmeleri Uzayabilir

Gönderen Alp Eren Gümüş
3 dk Okuma Süresi
  • Warner Bros. Discovery bu hafta Paramount Global ile olası bir birleşmeyi görüşmek üzere ilk görüşmeleri gerçekleştirdi.
  • Görüşmeler Warner Bros. Discovery ve Paramount Global için yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor.
  • Paramount Global’ı satın almak, hem istihdam hem de içerik harcamalarında yaptığı yoğun kesintilerle Hollywood’da pek dost edinmeyen Warner Bros. Discovery CEO’su Zaslav için yeni bir başlangıç olabilir.

Warner Bros. Discovery, bu hafta Shari Redstone tarafından yönetilen medya holdingi Paramount Global ile ön birleşme görüşmeleri gerçekleştirdi. Warner Bros. Discovery İcra Kurulu Başkanı David Zaslav salı günü Paramount Global CEO’su Bob Bakish ile bir araya gelerek şirketlerin birleşmesinin nasıl olabileceğini görüştü.

Söz konusu ortaklık, özünde bir zorunluluktan kaynaklanıyor. Her iki şirketin de Apple, Amazon, Netflix ve YouTube’un sahibi Google’ın çok daha büyük bilançolara sahip olduğu yayıncılık ağırlıklı bir dünyada içerik için rekabet edecek net bir geleceği yok. Paramount da Warner Bros. Discovery de yola devam etmek ve hisse fiyatlarını artırmak istiyor.

Öte yandan Warner Bros. Discovery, eğer Comcast de buna açıksa, NBCUniversal ile birleşmeyi tercih edebilir. Fakat NBCUniversal ile birleşme çeşitli yasal sorunlardan ötürü gerçekleşmeyebilir. Yetkililerin Universal ve Warner Bros.’un bir araya gelmesine izin verip vermeyeceği belli değil. Bu yıl iki şirket de gelir açısından ABD’nin en büyük iki film stüdyosu konumunda. Warner Bros. veya Universal’dan daha küçük olsa da Paramount da çoğu yıl ilk beş stüdyo arasında yer alıyor.

Comcast aynı zamanda kablolu haber kanalı MSNBC’nin de sahibi. Warner Bros. Discovery’nin CNN’in sahibi olduğu düşünüldüğünde bu durum düzenleyiciler için bir sorun teşkil edebilir. Böyle bir durumda anlaşmanın yapısı da önem arz etmekte. Eğer Comcast, Warner Bros. Discovery ile birleşmek için NBCUniversal’ı ayırırsa, teorik olarak Zaslav’a birleşik şirketin bilançosunu güçlendirmek için borçsuz kazanç sağlayabilir.

Bu, Paramount Global’in 15 milyar dolarlık borcunu üstlenmekten daha cazip olabilir. Warner Bros. Discovery’nin yaklaşık 45 milyar dolar borcu var ve tüm yıl boyunca serbest nakit akışını artırarak kaldıraç oranını düşürmeye çalıştı. Paramount Global’ı satın almak, hem istihdam hem de içerik harcamalarında yaptığı yoğun kesintilerle Hollywood’da pek dost edinmeyen Warner Bros. Discovery CEO’su Zaslav için yeni bir başlangıç olabilir.

Comcast CEO’su Brian Roberts’ın NBCUniversal’ı elinde tutmak istemesi ve şu anda eski medyayı ikiye katlamakla ilgilenmemesi de mümkün. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye göre NBCUniversal şu anda kimseyle birleşme görüşmesi yapmıyor. Comcast, Warner Bros Discovery ve Paramount Global’in sözcüleri ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Derleyen: Alp Eren Gümüş

alperen profil
Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bu içeriği paylaş
Gönderen Alp Eren Gümüş
Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.
Yorum yaz