fbpx

En Yüksek Kaza Oranına, Tesla Sürücüleri İmza Atıyor

Gönderen Nazlı Koyuncu
2 dk Okuma Süresi
  • Araştırmaya göre Tesla sürücüleri, en yüksek kaza oranına sahip.
  • BMW sürücüleri ise alkollü araç kullanımında en yüksek orana ulaşmış durumda.
  • Öte yandan Pontiac, Mercury ve Saturn sürücüleri, yılda 1.000 kişi başına 10’dan az kaza ile yollardaki en dikkatli sürücüler oldu.

LendingTree tarafından 30 otomotiv markası üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre Tesla sürücüleri, geçen yıl diğer markaların sürücülerinden daha fazla kazaya karıştı. Çalışmaya göre belirli markaların, neden diğerlerine kıyasla daha yüksek kaza oranlarına sahip olduğunu tespit etmek zor. Ancak bazı araç türlerinin, diğerlerine göre daha riskli sürücüleri cezbettiğine dair göstergeler mevcut.

Kasım 2022 ortasından Kasım 2023 ortasına kadar olan dönemde 1.000 sürücü başına 24 kaza ile Tesla sürücüleri, ABD’deki en kötü kaza oranına sahip. Bu sürücüleri, 23 kaza ile RAM sürücüleri ve 21 kaza ile Subaru sürücüleri takip ediyor. Öte yandan Pontiac, Mercury ve Saturn sürücüleri, yılda 1.000 kişi başına 10’dan az kaza ile yollardaki en dikkatli sürücüler oldu.

Araştırmacılar, alkollü araç kullanma olasılığının en yüksek olduğu sürücülerin BMW sürücüleri olduğunu tespit etti. Her 1.000 kişide üç kaza ile BMW sürücülerinin, alkollü araç kullanma kazalarına karışma olasılığının en yüksek olduğu tespit edildi. Çalışma, sadece kazaları değil, aynı zamanda alkollü araç kullanma, hız ve diğer cezaları da içeren genel sürüş vakalarını da inceledi. Buna göre RAM sürücüleri, en yüksek vaka oranına sahip. Tesla sürücüleri ise en yüksek ikinci vaka oranını kaydetti.

Araştırmacılara göre Tesla sürücülerinin problemi, otomatik pilota aşırı güvenmeleri. Öte yandan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 2021 yılında Autopilot kullanan bir Tesla sürücüsünün kaza yapma olasılığının ortalama bir otomobil sürücüsüne göre yaklaşık 10 kat daha az olduğunu iddia etmişti.

Derleyen: Nazlı Koyuncu

Nazli profil
Nazlı Koyuncu

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz