fbpx

Android’in Nearby Share’i, “Quick Share” Olarak Yeniden Adlandırılıyor

Gönderen Ayça Ayaz
2 dk Okuma Süresi
  • Google, Android’in AirDrop benzeri dosya paylaşımı özelliği Nearby Share’i “Quick Share” olarak yeniden adlandırmayı planlıyor.
  • Yapılan beta güncellemesiyle birlikte Quick Share adı ve yeni bir simge tanıtıldı. Yeni simge, Android cihazlardaki ayarlar bölümünde görülebilecek.
  • Ancak bu değişiklik, sadece görsel bir yenilik gibi görünüyor, hizmetin işleyişinde herhangi bir temel değişiklik gözlemlenmiyor.

Google, beklenmedik bir adım atarak Android’in AirDrop’a rakip olan “Nearby Share”i “Quick Share” olarak yeniden adlandırıyor gibi görünüyor. Android cihazlar arasında dosya gönderiminin pratik bir yolu olarak ortaya çıkan Nearby Share, şimdi Chromebook’ları ve Windows PC’leri destekleyecek şekilde genişledi. Benzer şekilde AirDrop gibi dosya gönderme ve alma işlemleri, kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Google’ın, 2020’den beri kullandığı “Nearby Share” markasından vazgeçmeye hazırlandığına dair sinyaller ortaya çıkıyor. Bu haber, Kamila Wojciechowska’nın X paylaşımıyla duyuruldu.

Google Play hizmetlerine yönelik son beta güncellemesi (sürüm 23.50.13) yüklendikten sonra “Quick Share” adıyla ilgili bir bildirimin ortaya çıktığı belirtildi. Yeni adın yanı sıra, hizmete özgü yeni bir simge de tanıtıldı: yarım daire şeklinde kuyrukları olan ve birbirini işaret eden iki ok. Bu yeni simge, Android cihazlardaki Hızlı Ayarlar kutucuğunda da yer alacak.

Görsel değişiklik dışında, hizmetin işleyişinde herhangi bir değişiklik görünmüyor gibi gözüküyor. Ancak Google’ın şu anda Samsung’un Galaxy telefonlarında kendi dosya paylaşım aracı için kullandığı “Quick Share” adını tercih etmesi dikkat çekici. Samsung’un Quick Share’i ve Google’ın Nearby Share’i arasındaki ilişki ise henüz net değil.

Derleyen: Ayça Ayaz

ayca profil
Ayça Ayaz

Bu içeriği paylaş
Yorum yaz